MENU
Poštovné zdarma od 999 Kč
200 Kč
Doporučená cena 235 Kč
Tato kniha momentálně není k zakoupení.
  • Rok vydání 2001
  • Počet stran 180
  • ISBN 80-7294-027-9
  • Svazek 14

Kniha představuje přehledné utřídění základních problémů estetiky. Jde o utřídění, které však má pevnou metodologickou kotvu; a jí je strukturalismus. Autor se postupně vyrovnává s filozofickým vymezením estetiky, posléze s třemi základními kategoriemi J. Mukařovského: estetickou funkcí, normou a hodnotou. Posléze přechází na pojednání o umění a o jeho vymezení. V souvislosti s pojetím díla, což je další část Chvatíkovy knihy, si K. Chvatík všímá jeho noetické a ontologické povahy, jakož i toho, jak je možno dílo interpretovat. Závěrečnou část tvoří pojednání o povaze umění — o jeho společenských a historických aspektech. Strukturální estetika vychází v druhém, přepracovaném a rozšířeném vydání. K. Chvatík do něho zařadil některé kapitoly, které v prvním vydání (1994) chyběly, aktualizoval bibliografii a celý rukopis nově přehlédl. Závěr tvoří obsáhlý bilanční rozhovor, v němž se K. Chvatík jednak vyrovnává se svým profesním životem estetika, žáka Jana Mukařovského, kolegy Jana Patočky atd., jednak se snaží nahlédnout strukturalismus ze současné perspektivy. 

Celý popis

Po studiu filozofie a estetiky na Filozofické fakultě UK v Praze působil v letech 1954-1970 nejdříve jako aspirant a později jako vědecký pracovník Filozofického ústavu ČSAV; v 60. letech externě přednášel na FF UK. V letech 1970-1980, po svém propuštění z Filozofického ústavu, byl bibliografem v knihovně Ústavu teorie a dějin umění ČSAV. V roce 1980 získal politický azyl v SRN; od r. 1982 pracoval na univerzitě v Kostnici v rámci Fachgruppe Literaturwissenschaft Universität Konstanz. V současné době žije ve švýcarském Küsnachtu. 

K. Chvatík se zabývá především českým uměnovědným strukturalismem. V 60. letech se snažil ve svých dílech (Bedřich Václavek a vývoj marxistické estetiky, 1962, a Smysl moderního umění, 1965) promýšlet zejména vztah strukturalismu a avantgardy. Po svém odchodu do exilu se věnuje historickému a teoretickému českému strukturalismu, jeho vývojovému místu i vztahu k ostatním estetickým a uměnovědným směrům (např. Tschechoslowakischer Strukturalismus. Theorie und Geschichte, 1981, Mensch und Struktur. Kapitel aus der neostrukturalen Ästhetik und Poetik, 1987, česky 1996). V exilu se K. Chvatík věnoval systematicky i literární kritice (zejména v časopisech Listy, Proměny); soubory jeho kritik, esejů a studií z tohoto období pak vyšly na počátku 90. let pod názvy Pohledy na českou literaturu z ptačí perspektivy (1991) a Melancholie a vzdor (1992). Je také autorem monografie o románech M. Kundery (Svět románů Milana Kundery; monografie vyšla i německy). 

Edičně K. Chvatík připravil velkou část díla J. Mukařovského: Studie z estetiky (1966), Cestami poetiky a estetiky (1971. spolu s B. Svozilem), Studie z poetiky (1982, pod jménem H. Mukařovské). byl iniciátorem a editorem vydání Mukařovského díla v SRN (Studien zur strukturalischen Ästhetik und Poetik, 1982; Kunst, Poetik, Semiotik, 1989). Kromě toho připravil Teigův Jarmark umění (1964) a (se Z. Pešatem) rozsáhlou antologii Poetismus (1967). 

  • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
  • Ušetříte 15 %
  • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném newsletteru ve své emailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se