Upozorňujeme, že osobní odběr objednávek a nákup knih v redakci je možný pouze v pondělí 20.5. Ve dnech od 21. do 24.5. jsme na Světě knihy v Praze. Pro e-shopové objednávky zasílané Českou poštou a GLS se nic nemění. Děkujeme za pochopení.
MENU

Český literárněvědný marxismus

Kapitoly z moderního projektu

Poštovné zdarma od 999 Kč
288 Kč
Doporučená cena 339 Kč
Koupit
 • Rok vydání 2021
 • Počet stran 264
 • ISBN 978-80-275-0601-9
 • Rozměr 135×210 mm

Marxismus a myšlení o literatuře je spojení plné mýtů, rozporů a scestí, ale také inspirací. 

Publikace je po třiceti letech první knižní monografií zabývající se tématem donedávna kontroverzním, ba démonizovaným. Autor v několika kapitolách podává hutné charakteristiky marxistického uvažování o literatuře, jež bylo ovlivněno zahraničními vzory i domácími myšlenkovými tradicemi. Všímá si klíčových vztahů, které prostor literárněvědného marxismu vymezují — poměru literatury ke skutečnosti, společnosti i k dějinám. Pozornost je věnována jak celkovému vývoji českého marxistického uvažování o literatuře a jeho širším filozoficko-estetickým kontextům, tak individuálním koncepcím Bedřicha Václavka, Karla Teiga, Zdeňka Nejedlého, Jana Mukařovského, Vladimíra Dostála a dalších. 

Celý popis

Marxismus není cizorodým prvkem v moderní české kultuře, naopak představuje její součást. Vyrůstá z dvojznačného předpokladu, že poznáním měníme náš svět, podobně jako literatura proměňuje své čtenáře — osvobozuje je i připoutává. 

 • Marxismus není cizorodým prvkem v moderní české kultuře, naopak představuje její součást. Vyrůstá z dvojznačného předpokladu, že poznáním měníme náš svět, podobně jako literatura proměňuje své čtenáře — osvobozuje je i připoutává. 

 • Kanda Roman Foto: © Vendula Trnková

  Roman Kanda

  (nar. 1976) je literární vědec, editor a publicista. Zabývá se marxistickým myšlením o literatuře, teoriemi postmodernismu a moderní českou a polskou prózou. Je hlavním editorem a spoluautorem knih Trhliny světa. Kniha studií o Bohumilu Hrabalovi (2016) a Podzim postmodernismu. Teoretické výzvy současnosti (2016). Připravil edici knihy Roberta Kalivody Moderní duchovní skutečnost a marxismus (vyjde v roce 2021) a spolupracuje s Filosofickým ústavem AV ČR na edičním projektu Sebraných spisů Karla Kosíka. Působí v Ústavu pro českou literaturu AV ČR v Praze. 

  Více
 • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se