Upozorňujeme, že osobní odběr objednávek a nákup knih v redakci je možný pouze v pondělí 20.5. Ve dnech od 21. do 24.5. jsme na Světě knihy v Praze. Pro e-shopové objednávky zasílané Českou poštou a GLS se nic nemění. Děkujeme za pochopení.
MENU

Underground

Kapitoly o českém literárním undergroundu

Poštovné zdarma od 999 Kč
152 Kč
Doporučená cena 179 Kč
Tato kniha momentálně není k zakoupení.
  • Rok vydání 1999
  • Počet stran 178
  • ISBN 80-86055-67-1
  • Svazek 2

Kniha literárního historika a teoretika Martina Pilaře (působí na filozofické fakultě Ostravské univerzity) je de facto prvním pokusem o analýzu undergroundové literatury. Představuje myšlenkově ucelený soubor studií týkající se literatury českého undergroundu především 50. a 60. let. Zvláštní kapitoly jsou věnovány životu a literárnímu dílu Vladimíra Boudníka, Honzy Krejcarové a Ivo Vodseďálka. Rozsáhlá část je věnována též samotnému vymezení pojmu undergroundové literatury a její zasazení do světového kontextu. Samostatná kapitola je pak věnována undergroundu 70. let, kde jsou srovnávány nejčastěji užívané archetypy v oficiální a samizdatové literatuře. 

Co vlastně znamená pojem „underground“? Jaký má vztah k pojmům „podzemí“, „zakázaná literatura“ a „disent“? Kde se v poněkud nepřehledném prostoru kultury 2. poloviny 20. století nachází její místo? 

Autor knihy přináší řadu dokladů o tom, že underground je svébytným literárním fenoménem neodlučitelně spjatým s českým kulturním životem v 50. a 70. letech – byť se vědomě zabydloval na úplné periferii soudobého dění. Dosavadní tradiční estetická měřítka při jeho hodnocení selhávají; přitom je s časovým odstupem stále více zřejmé, že nešlo o pouhý společenský úkaz. Underground totiž po sobě zanechává texty, bez nichž by české literatuře cosi podstatného chybělo. 

Nová kniha je zatím nejobsáhlejším a nejucelenějším dílem věnovaným této těžko charakterizovatelné součásti literárního života. 

Celý popis

Martin Pilař se narodil roku 1955 v Jilemnici. Mládí prožil v Nové Pace. Krajová tradice podkrkonošských spiritistů a blouznivců ho nasměrovala ke studiu bohemistiky a anglistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. Již řadu let vyučuje literaturu na ostravské filozofické fakultě. Absolvoval postdoktorské studium na Oxfordské univerzitě, získal řadu zahraničních výzkumných grantů v oblasti teorie žánrů (genologie), komparatistiky a alternativní kultury. Studie a recenze publikoval kromě ČR a Slovenska také v Kanadě, Velké Británii a USA. Rád létá. 

„Pilař dobře ví, že „podzemní literatura“ je až dosud zatěžkána množstvím zkreslujících mýtů a legend, které mají svůj původ spíše v nekonformním životním stylu autorů než v samotné tvorbě. Proto ji zbavuje nařčení z nihilistických trendů a z formální primitivnosti a zřetelně ji odlišuje od disentu poukazem na její programovou apolitičnost. Zdůrazňuje její bytostný odpor ke každému establishmentu a upozorňuje na vědomě zvolené outsiderské postavení v rámci literatury i celé společnosti. Ostře polemizuje s názorem Černého, který chápal underground jen jako nepříliš přínosný sociální jev.“
Jiří Salvet 

  • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
  • Ušetříte 15 %
  • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se