MENU

Rozeznění času

Implicitní estetika Marcela Prousta

Poštovné zdarma od 999 Kč
280 Kč
Doporučená cena 329 Kč
Koupit
 • Rok vydání 2021
 • Počet stran 216
 • ISBN 978-80-275-0809-9
 • Rozměr 135×210 mm

Zkoumání podstaty estetických prožitků v díle francouzského modernisty 

Hledání ztraceného času Marcela Prousta představuje už sto let výzvu nejen pro badatele, ale především pro čtenáře, kterým je jeho extrémní rozsah často nezdolatelnou překážkou. Stejně jako jiní modernističtí spisovatelé (T. Mann, V. Woolfová, R. Musil) i Proust ve svém románu totiž zkoumá odlišné pojetí lidské zkušenosti než jeho předchůdci. Tyto skutečnosti upoutávají jeho pozornost a kradou jeho vědomí, které se nechává unášet hledáním podstaty prožívané reality. 

Václav Maxmilián analyzuje Proustovo vrcholné dílo s ohledem na otázky obecné estetiky. Předmětem jeho zájmu jsou především ona zastavení a prožitky, kdy se vypravěč snaží nahlédnout svou životní zkušenost v reflexi estetických vjemů. Kniha si klade za cíl nejen pomoci čtenáři seznámit se s Proustovým rozsáhlým a komplikovaným románem, ale také posloužit jako úvod do estetiky coby obecné teorie vnímání. 

Celý popis

Někdy jsem si vyčítal, že mi dělá takovou radost pozorovat svého přítele chladně jako umělecké dílo, to jest sledovat souhru všech částí jeho bytosti, jako by byla harmonicky řízena ústřední myšlenkou, na níž tyto části závisí.
— Marcel Proust 

 • Někdy jsem si vyčítal, že mi dělá takovou radost pozorovat svého přítele chladně jako umělecké dílo, to jest sledovat souhru všech částí jeho bytosti, jako by byla harmonicky řízena ústřední myšlenkou, na níž tyto části závisí.
  — Marcel Proust 

 • Maxmilián Václav Foto: © Jana Nenadalová

  Václav Maxmilián

  (nar. 1987) je vzděláním estetik, píše básně a povídky, které publikoval ve většině českých literárních časopisů. Vydal básnické sbírky Meziměstí (2016) a Pobřeží (2019). Kritiky a komentáře především o komiksu uveřejňuje v časopisu Host, na webovém portálu H7O a v revue Protimluv. Žije v Brně a občas promítá filmy v kině Scala. 

  Více
 • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se