Upozorňujeme, že osobní odběr objednávek a nákup knih v redakci je možný pouze v pondělí 20.5. Ve dnech od 21. do 24.5. jsme na Světě knihy v Praze. Pro e-shopové objednávky zasílané Českou poštou a GLS se nic nemění. Děkujeme za pochopení.
MENU

Vyprávět příběh

Naratologické kapitoly k románům Milana Kundery

Poštovné zdarma od 999 Kč
157 Kč
Doporučená cena 185 Kč
Tato kniha momentálně není k zakoupení.
  • Rok vydání 2001
  • Počet stran 200
  • ISBN 80-7294-043-0
  • Svazek 8

Tomáš Kubíček se ve své knize jako první u nás věnuje i Kunderovým románům (Pomalost, Totožnost a Nevědomí), jež česky dosud nevyšly. Oproti dříve vydaným monografiím, které se zabývaly romány Milana Kundery spíše v literárněhistorické perspektivě, zvolil Kubíček hledisko literárněteoretické a filozofické. Interpretačním klíčem je mu Heideggerovo pojetí vzniku mýtu, resp. jeho „bytostná neurčitost úzkosti“ a „osudový tón tíhy smrti“. Kubíčkova interpretace Kunderových románů je spíše noetickým příběhem než literárněhistorickým exkursem. Jde o jakési zastávky, při nichž „poutník“ myšlenkově nesetrvává na úrovni apriorně stanovené teze, ale zvažuje, jaká z dosud poznaných možností může vést k nejhlubšímu pochopení konkrétního románu. V Kubíčkově literárněteoretickém přístupu je stále přítomno vědomí znakového charakteru literárního díla – čerpá zvláště z myšlenek druhé generace českého strukturalismu (F. Vodička), z moderních podob sémiotiky (U. Eco) a z německého i francouzského pojetí literární komunikace. Samostatným zdrojem je mu Stanzelova Teorie vyprávění. Kubíček velmi citlivě volí možnosti, které uvedené metody nabízejí – vnímá je jako inspiraci k vlastnímu přemýšlení nad textem, nikoliv jako obecně platná a použitelná dogmata. 

Celý popis

Tomáš Kubíček se narodil v Brně 28. srpna 1966. Po studiu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity (obor český jazyk, literatura – historie) nastoupil v Literárním oddělení Moravského zemského muzea. V letech 1991 – 1993 působil v redakci časopisu BOX Jiřího Kuběny. Od roku 1995 je zaměstnán v Ústavu pro českou literaturu AV ČR, jehož brněnské pracoviště od roku 2000 vede. Jako literární kritik pravidelně spolupracuje s literárními časopisy. Pozornost věnuje zvláště české próze po roce 1945 a teorii vyprávění. 

  • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
  • Ušetříte 15 %
  • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se