MENU

Kapitán Pamfil

Poštovné zdarma od 999 Kč
133 Kč
Doporučená cena 157 Kč
Koupit
  • Rok vydání 1997
  • Počet stran 233
  • ISBN 80-86055-22-1
  • Překlad Jaroslav Fryčer
  • Díl 3

Alexandre Dumas starší (otec) byl umělec mnohostranný. Snad každý ho zná jako autora dobrodružných historických románů, v nichž o sebe třeskají kordy tří (čtyř) a kardinálových mušketýrů, ozývá se dusot koní, nebo bez dechu sledujeme únik hraběte Monte Christa z ostrova If. Zasvěcenější čtenáři vědí, že Dumas starší byl také obratným autorem divadelních her, zakládajících slávu romantického divadla ještě před Victorem Hugem. Ale málokdo ví, a to dokonce i v jeho vlasti, že jistou dobu patřil k návštěvníkům pařížských bohémských kroužků a že se rád a aktivně zúčastňoval všech provokací a recesních žertů této nekonformní skupiny literátů, jimž vévodil Gérard de Nerval, Théophile Gautier či Pétrus Borel. Toto období první poloviny třicátých let minulého století (a tedy 100 let před tak podobným humorem modernistů století dvacátého) nezanechalo v Dumasově díle příliš mnoho stop, avšak jeden jeho román je jím prodchnut: Kapitán Pamfil (1839, napsán o několik let dříve). Najdeme v něm vše, co charakterizuje tvorbu bohémských autorů, kterým se pro jejich bouřliváctví někdy říká frenetikové: stylistickou a jazykovou vynalézavost, ironický odstup od příběhů, jejichž hrdiny jsou buď Dumasovi umělečtí přátelé nebo bizarní kapitán v bukanýrském dobrodružství, parodujícím dobové romány pláště a meče, v nichž právě Dumas tak vynikl, a především nezměrnou fantazii ve vymýšlení nevšedních zápletek, do nichž se dostávají lidští i čtvernozí hrdinové tohoto příběhu. tento román doplňuje portrét proslulého romanopisce o rysy bohémského rošťáka a provokatéra, bez kterých by však obraz jeho osobnosti ani díla nebyl úplný. 

Celý popis

Ukázka 

„A protože jako náhodou ten medvěd byla medvědice a jakoby zázrakem, když se s ní na březích Delawary setkal, byla březí, přivedla na svět dvě medvíďata, a to cestou do Paříže, kam ji její majitel chtěl přivézt jako poctu panu Cuvierovi. 

Kapitán Pamfil okamžitě začal přemýšlet, jak z této události vytěžit co nejvíce, a třebaže to bylo zboží, o které nebyl přílišný zájem, nakonec jedno mládě prodal hoteliérovi v Montmorency, na jehož balkoně ho naši čtenáři už viděli, jak se prochází až do okamžiku, kdy ho jakýsi Angličan koupil a odvezl si ho do Londýna; druhé prodal Alexandru Decampsovi; ten mu dal jméno Tom a svěřil ho Fauovi, který, jak jsme už řekli, mu dal takové vychování, že se z něho stal medvěd zcela výjimečný, ne nepodobný veliké medvědici z polárních moří; pak ovšem došlo k politováníhodné události, o níž jsme již vyprávěli a při níž ve svém nejkrásnějším věku skonal.“ 

  • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
  • Ušetříte 15 %
  • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se