Upozorňujeme, že osobní odběr objednávek a nákup knih v redakci je možný pouze v pondělí 20.5. Ve dnech od 21. do 24.5. jsme na Světě knihy v Praze. Pro e-shopové objednávky zasílané Českou poštou a GLS se nic nemění. Děkujeme za pochopení.
MENU

Za svítání Morava

Poštovné zdarma od 999 Kč
81 Kč
Doporučená cena 95 Kč
Koupit
  • Rok vydání 1999
  • Počet stran 64
  • ISBN 80-86055-58-2
  • Svazek 39

Pavel Petr přes své mládí jistě není autorem neznámým a začínajícím. Dosud vydal již čtyři básnické sbírky a získal si svou nezaměnitelnou poetikou i značné renomé mezi kritiky. Jeho nová sbírka, ačkoliv čerpá z téhož básnického výrazu, představuje výrazné rozvinutí jeho nejinspirativnější polohy. Nesetkáváme se tu již v takové míře s gejzírovitou obrazností a bující metaforikou, ale najdeme zde spíše vyzrálé ztišení, místo extenzity spíše intenzitu. Pavel Petr rozvíjí jednotlivé obrazy a témata a snaží se nalézt jejich místo ve vyšším řádu. Poutavě obhlíží a zachycuje atmosféry, útržky dějů a výsečí krajiny, které se v jeho verších stávají symbolickými odkazy ke skutečnosti metafyzické. 

Celý popis

„Za svítání Morava je název ústřední skladby, která celý básnický soubor architektonicky i významově završuje. Je možné vnímat ji jako intimní lyrické vyznání, vyzpívanou touhu po „švarném šohajíčkovi“, v kompozici knihy však tvoří její klíčovou pointu. Sestoupíme-li totiž pod povrch textů moravských lidových písní, sesbíraných již kdysi Františkem Sušilem, objevíme v nich nejen sentiment, ale i krutost, lítost a samotu. Právě v této chvíli, „když do konce lásky zbývá již jen jediná noc“, je místo básníka nezastupitelné: „A příslib polibku/ mám ó na věčnosti./ Rozkvétá koniklec./ Mé srdce přivineš“ (báseň Doubrava). Mrazivá rozechvělost v neznatelném příslibu věrnosti, plachost smíšená s troufalostí jsou pravým určujícím prostorem této poezie.“
Petr Cekota 

  • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
  • Ušetříte 15 %
  • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se