Za svítání Morava

Poštovné zdarma
80 Kč
Běžná cena: 95 Kč
 • Rok vydání 1999
 • Počet stran 64
 • ISBN 80-86055-58-2
 • Díl 39

Pavel Petr přes své mládí jistě není autorem neznámým a začínajícím. Dosud vydal již čtyři básnické sbírky a získal si svou nezaměnitelnou poetikou i značné renomé mezi kritiky. Jeho nová sbírka, ačkoliv čerpá z téhož básnického výrazu, představuje výrazné rozvinutí jeho nejinspirativnější polohy. Nesetkáváme se tu již v takové míře s gejzírovitou obrazností a bující metaforikou, ale najdeme zde spíše vyzrálé ztišení, místo extenzity spíše intenzitu. Pavel Petr rozvíjí jednotlivé obrazy a témata a snaží se nalézt jejich místo ve vyšším řádu. Poutavě obhlíží a zachycuje atmosféry, útržky dějů a výsečí krajiny, které se v jeho verších stávají symbolickými odkazy ke skutečnosti metafyzické. 

Celý popis

„Za svítání Morava je název ústřední skladby, která celý básnický soubor architektonicky i významově završuje. Je možné vnímat ji jako intimní lyrické vyznání, vyzpívanou touhu po „švarném šohajíčkovi“, v kompozici knihy však tvoří její klíčovou pointu. Sestoupíme-li totiž pod povrch textů moravských lidových písní, sesbíraných již kdysi Františkem Sušilem, objevíme v nich nejen sentiment, ale i krutost, lítost a samotu. Právě v této chvíli, „když do konce lásky zbývá již jen jediná noc“, je místo básníka nezastupitelné: „A příslib polibku/ mám ó na věčnosti./ Rozkvétá koniklec./ Mé srdce přivineš“ (báseň Doubrava). Mrazivá rozechvělost v neznatelném příslibu věrnosti, plachost smíšená s troufalostí jsou pravým určujícím prostorem této poezie.“
Petr Cekota 

 • Petr Pavel

  Pavel Petr

  se narodil 3. ledna 1969 ve Zlíně. Vyučil se obráběčem kovů, pracoval jako zámečník a dílenský plánovač. V polovině devadesátých let byl blízkým spolupracovníkem nakladatelství Votobia, revue Box, v letech 1995-1997 redaktorem časopisu Host. V roce 1992 nastoupil do Krajské galerie ve Zlíně na provozní oddělení, kde pracuje dosud. Rovněž je redaktorem revue Prostor Zlín. 

  Vydal knihy básní Déšť ve vězení řeky (Archa 1990, druhé, změněné vydání Archa 1993), Křest za hluboké noci (Votobia 1993), Zlé brusy nože (Archa 1994), Rána střeleb (Host 1995), Trojlodí Jakuba (Host 1996), Za svítání Morava (Host 1998), Andělům víno (Větrné mlýny 1999), Srdéčko skonči (MaPa 2000), Javor mrazu Javor (Větrné mlýny 2001), S tebou tmavé louky roztroušených ostrovů - elegie (Petrov 2004), Řeckořím (Větrné mlýny 2006), Ve spánku sluncem jsi voněl (Kniha Zlín 2008). Knihu deníkových záznamů Z Javoriny (Kniha Zlín 2007). Vydal bibliofilské tisky Bezpočtu svých dvanáctero (edice Mukl 1990, Havířov), Aldebaran (nakladatelství Adolescent 2009, Šumperk). 

  Je zastoupen v mnoha českých a zahraničních antologiích poezie. Jeho verše byly přeloženy do francouzského, ruského, německého, polského, slovinského, italského a portugalského jazyka. 

  Sporadicky vystavuje vlastní malby a kresby - naposled v Galerii Jiřího Jílka v Šumperku. 

   

  Více
 • Neplatíte poštovné ani balné
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme už 20 let

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se