MENU

Vzkříšení utopie

Poštovné zdarma od 999 Kč
84 Kč
Doporučená cena 99 Kč
Tato kniha momentálně není k zakoupení.
 • Rok vydání 2007
 • Počet stran 232
 • ISBN 978-80-7294-214-5
 • Překlad Petr Pšenička
 • Díl 19

Ve světě řízeném politickým realismem se utopie stala synonymem neuskutečnitelného snu či chiméry. Právě hrozba tohoto krátkozrakého racionálního myšlení na nás naléhá, abychom vzkřísili moc utopické obrazotvornosti. Vzkříšení utopie totiž nabízí perspektivu k zahlédnutí „jiných" možných budoucností díky otevřené a dynamické vizi utopické funkce, kterou autor knihy Fernando Aínsa stopuje napříč dějinami. Opírá se o utopické vzory, které utvářely ráz dějin Latinské Ameriky, a o hybnou sílu mýtu země zaslíbené. Přináší tak zcela nové pojetí utopie, která je pro něho vtělením jinakosti, alternativou. 

Utopie má s eschatologií společné sice to, že obě zakládají dualismus času a prostoru, avšak utopie imanentizuje toto rozdělení do našeho světa: jiný čas utopie je časem naděje a existuje v čase dějinném, jiný prostor utopie je prostorem obrazotvornosti a nachází se v prostoru zeměpisném. Tímto reflexe uruguayského spisovatele zůstávají pevně na zemi a vybízejí k usmíření utopie s principy multikulturalismu, tvořivé rozmanitosti a svobody založené na solidaritě. Utopie tak nepředstavuje posedlost budoucností, nýbrž přispívá k hledání vytouženého „ideálního stavu bytí". 

Celý popis
 • Fernando Aínsa

  Uruguayský spisovatel a esejista Fernando Ainsa se narodil 24.7.1937 v Palma de Mallorca ve Španělsku. V roce 1972 odešel z Uruguaye, od roku 1974 žil v Paříži, kde pracoval v UNESCO. Spolupracoval s předními literárními časopisy v Evropě, v USA a v Latinské Americe. V posledních letech se usídlil v Zaragoze, v aragónském kraji, odkud pocházejí jeho předkové. Ainsa vydal několik knih povídek a romány El testigo (1964, Svědek), Con cierto asombro (1968, Poněkud překvapen), Con acento extranjero (1984, S cizím přízvukem). Literárněhistorické práce věnoval uruguayské literatuře. 

  Stěžejní odbornou prací Fernanda Ainsy je monografie Identidad cultural de Iberoamérica en su narrativa (Gredos, 1986, Kulturní identita Iberoameriky v její próze. 

  Ústředním tématem Ainsovy esejistiky je latinskoamerické téma utopie, chápané jinak než racionalistické evropské pojetí. Věnoval mu řadu studií a knih: Los buscadores de la utopía (1977, Hledači ráje), Necesidad de la utopía (1990, Potřeba utopie), De la Edad de Oro a El Dorado. Génesis del discurso utópico americano (1992, Od Zlatého věku k El Doradu. Geneze amerického utopického diskursu), La reconstruction de l' utopie 

  Více
 • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se