MENU

Příběhy temnot v české literatuře XIX. a XX. století

Poštovné zdarma od 999 Kč
169 Kč
Doporučená cena 199 Kč
Tato kniha momentálně není k zakoupení.
  • Rok vydání 1999
  • Počet stran 280
  • ISBN 80-86055-73-6

Po úspěšné antologii Čeští prokletí básníci přicházíme s dalším edičním projektem Ivana Slavíka. Tentokrát se jedná o soubor povídek českých spisovatelů 19. a 20. století, které spojuje fenomén záhadnosti a tajemnosti. 

Tajemný příběh je svébytný literární žánr, ani detektivka, ani horror, který je velmi oblíbený jak mezi čtenáři, tak i autory. Naše antologie přináší čtivá dílka jak spisovatelů nejznámějších (K. H. Mácha, A. Jirásek, J. Neruda, L. Klíma, J. Durych, J. Deml, I. Diviš), tak i téměř zapomenutých (V. R. Kramerius, J. Opolský, F. X. Svoboda ad.)  

Ponořenost v pološeru dohadů a tušení, nedopovězenost, neukončenost. Vyprávění vytéká jako ponorná řeka z temnoty neznáma, chvíli se třpytí před našima očima a zase zmizí. Co bylo předtím a co potom, zůstává utajeno. 

S kolika tajemstvími se setkáváme ve skutečném životě? S událostmi, z nichž jsme spatřili jen část, které jsme neměli čas a možnost sledovat dál – náš vlastní život zůstává nedokončenou kapitolou, dokud nezemřeme. A možná, že jsme také narazili na nějakou tu Čapkovu Šlépěj, lámali si hlavu Weinerovou Prázdnou židlí nebo nás volal neznámý Hlas v telefonu

Jsou události, jejichž pohnutky se nám nedaří do důsledků odkrýt, a jsou také jisté nálady, prostředí, chvíle, které samy o sobě vytvářejí tajemnou atmosféru: deštivý mlhavý den, rozplývavé kontury věcí v šeru, v mlze, v soumraku; ticho a samota lesa o polednách, před bouřkou; vánice, skučení větru za okny, matný svit lampy a sálání tepla v místnosti – ten protiklad bezpečí zde a nejistoty, nepohody tam… 

Tajemno je neodmyslitelnou součástí naší pozemské existence, a proto tajemné, záhadné příběhy vždy přitahovaly autory, stejně jako byly a jsou vděčně přijímány čtenáři. Nechtěli jsme sestavovat literárněhistorickou čítanku, ale představit čtenáři nejlepší ukázky žánru, a tím vlastně i hodnotné ukázky vyprávěčského umění vůbec. 

Celý popis

Autoři 

Karel Hynek Mácha, Ladislav Klíma, Jaroslav Durych, Karel Čapek, Karel Schulz, Ivan Diviš, Alois Jirásek, Julius Zeyer, Richard Weiner, Jakub Deml, Jan Neruda, Ignát Herrmann, František X. Svoboda, Jan Čep, Jan Drozd, Josef Jiří Kolár, Karel Babánek, Jan Havlasa, Karel Švanda ze Semčic, Frntišek Herites, Jiří Sumín, Viktor Dyk, Růžena Jesenská, Jindřich, Šimon Baar, Josef K. Šlejhar. 

„Texty nesjednocuje generační příslušnost ani téma, ale charakteristické rysy žánru, jak je Slavík vymezil. „Tajemství je neodlučitelnou průvodkyní pozemské existence“ – tento axiom je v základech Slavíkovy vlastní básnické tvorby. Vychází z nedohlednosti minulého i budoucího, z neopakovatelnosti činů a událostí, z nevyčerpatelnosti lidských situací. „Jisté zrno tajemství, zdá se, je nutné, aby člověk mohl žít.“ Příběhy, které se vynořují jako ponorná řeka z temnoty neznáma, a zase mizí, nachází už v nejstarších kronikách a letopisech; tajemnými příběhy překypuje lidová slovesnost na pomezí novelistiky a pohádkovosti. Z těchto zdrojů je čerpal a rozvíjel romantismus. Romantikové však nebyli jedinými pěstiteli tajemných příběhů; Slavík ukazuje na klasické prózy tohoto typu u realistů Gogola, Turgeněva, Maupassanta, a cituje českého realistu F.X. Svobodu, autora velmi střízlivého střihu: „Tajemství bylo a je ve všem, a závany jeho možno sledovati i u prostých duší.“
Mojmír Trávníček 

  • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
  • Ušetříte 15 %
  • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se