MENU
Poštovné zdarma od 999 Kč
169 Kč
Doporučená cena 199 Kč
Tato kniha momentálně není k zakoupení.
  • Rok vydání 1999
  • Počet stran 302
  • ISBN 80-86055-71-X

Jevgenij Zamjatin patří k nejvýznamnějším a nejzajímavějším osobnostem ruské literatury dvacátých let 20. stol. a ve světové literatuře bývá jeho jméno vyslovováno společně se jmény Orwell, Huxley, Wells. U nás je znám především svým utopickým románem My, pro který byl sovětským režimem perzekvován. 

Výbor z povídkové tvorby Bič boží představuje českému čtenáři Zamjatinovo dílo v reprezentativním výběru. Od textů, které ironizují revoluční primitivismus (Slovo má soudruh Čurygin), přes hrůzné vidiny reality jako doby kamenné (slavná povídka Jeskyně), drobné paraboly, jimiž prosvítá absurdita světa (Čistá pravda, Obrázky), barvité líčení vzpoury na křižníku Potěmkin (Tři dni), až k baladickému vyprávění o odcházející Staré Rusi (Rus) a ke klíčovým novelám (Povídka o tom nejhlavnějším). 

Kniha byla nazvána podle fragmentu historického románu o Atillově mládí prožitém v Římě, kde upadající Impérium drželo jako rukojmí syny okolních barbarských náčelníků. 

Přeložil Josef Sedlák. 

Celý popis

Ukázka 

„Hluboko, černo, huňatá tma: rokle – v roklině les. V černé tmě vysoko nad hlavou prosvítají zubaté kláštěrní zdi, nad cimbuřím hvězdy. Je slyšet, jak u brány fortnýř klepe do prkýnka. 

Fortnýř má klíč od klášterní brány. Sidikin to všecko moc dobře vyzvěděl od Dušatky, co peče pro klášter mešní chléb. Teď se jen nějak dostat k tomu klíči – a v noci by se to všechno pěkně krásně odbylo. Ve dne jsou vždycky nepříjemnosti, ve dne se to bez křiku neobejde. 

Za sebe, do tmy, šeptá Sidiin přísně: 

„Žádný fyzický násilí, žádný zbytečný hulvátství, všechno, jak bylo domluvený…“ A podle šepotu je poznat, jak má nasupené obočí. Vidět to není, jenom zuby svítí ze tmy.“ 

„Kniha Bič boží, kterou vydal Host, je unikátní proto, že povídky (v překladu J. Sedláka) mají možnost nás oslovit teprve na samém konci století, byť vznikaly v jeho první třetině. 

Zamjatin svou tvorbou zdůrazňoval svobodu umění a odmítal jakoukoliv poplatnost moci. Povídky v knize Bič boží jsou toho důkazem. Naplňuje je absurdita (např. Pohádky, jako Čistá pravda, Bůh, Obrázky), groteskno (Drak), tragično (Tři dni), smutek (Rus) i neblahé vize budoucnosti (Jeskyně) – tedy pocity a nálady vyvolané tíživou, bezvýchodnou situací revouční doby v Rusku. ta s sebou nepřinášela jen tyto dojmy, ale, jak také zjišťujeme v Zamjatinově tvorbě, i výsměch jejímu primitivismu a pusté frázovitosti (Slovo má soudruh Čurygin).
Šárka Toncrová 

Jevgenij Zamjatin (1884 – 1937) patří k nejvýznamnějším a nejzajímavějším osobnostem ruské literatury první třetiny 20. století. Vyrostl v náboženském ovzduší (jeho otec byl duchovní), za studií byl členem bolševické frakce sociálně-demokratické strany a při revoluci v roce 1905 byl uvězněn. Po revoluci v roce 1917 byl pro svou nekonformnost a svobodomyslnost častým terčem stranické kritiky. Počátkem třicátých let emigroval do Paříže. Ve světové literatuře bývá jeho jméno vyslovováno společně se jmény H. G. Wellse, A. Huxleyho a především George Orwella, jejichž tvorbě je blízký Zamjatinův utopický román My (česky 1927 a 1989), díky kterému proslul i u nás. 

  • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
  • Ušetříte 15 %
  • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se