MENU

Od žaláře k oltáři

Emancipace homosexuality v českých zemích od roku 1867 do současnosti

Poštovné zdarma od 999 Kč
339 Kč
Doporučená cena 399 Kč
Koupit
 • Rok vydání 2012
 • Počet stran 584
 • ISBN 978-80-7294-585-6

Téma homosexuality v minulosti českých zemí je v českém dějepisectví posledních let jednou z nejrychleji se rozvíjejících oblastí bádání. Kolektivní monografie Od žaláře k oltáři. Emancipace homosexuality v českých zemích od roku 1867 do současnosti představuje první soustavný výklad politicko-společenské emancipace české homosexuální menšiny. 

Kniha je rozdělena do pěti oddílů, v nichž je představeno právní prostředí, které podmínilo starší fáze emancipačního úsilí, od prvních dokladů z počátku dualistické monarchie do poloviny 20. století; rozšíření povědomí o moderní homosexuální identitě v českých zemích v době před první světovou válkou; úsilí reformně orientovaných lékařů, právníků a samotných homosexuálů o zrušení všeobecné trestnosti homosexuálního jednání v podmínkách demokratické první republiky; zrušení této trestnosti za komunistického režimu a na závěr gay a lesbické emancipační úsilí v období od konce osmdesátých let do současnosti. Kniha zároveň sleduje též sociabilitu, která se s emancipačním úsilím pojila. 

Celý popis
 • Lukáš Nozar

  (nar. 1979 v Turnově) je nezávislý publicista. Po maturitě na Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové studoval na Filozofické fakultě Univerzity Palackého (divadelní věda a německá filologie) a publikoval příspěvky z oblasti divadla (Literární noviny, revue OrghastAmatérská scéna). V roce 2009 ukončil bakalářské studium na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy diplomovou prací o spisovateli a filmovém režiséru Václavu Krškovi. Zabývá se regionální historií středního Pojizeří, dějinami homosexuality (studie o tzv. plzeňských aférách z roku 1932) a dějinami šlechty (studie o JUDr. Františku hraběti Schönbornovi). Angažuje se v dobrovolné péči o stavební památky

  Více

  Jan Seidl

  (nar. 1981 v Liberci), student v doktorském programu na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy (antropologie) a externí vyučující Ústavu románských jazyků a literatur Filozofické fakulty Masarykovy univerzity (překladatelství francouzského jazyka). Po maturitě na Gymnáziu F. X. Šaldy v Liberci studoval na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity (historie a francouzský jazyk a literatura, abs. 2006); v roce 2005 stipendista francouzské vlády na Vysoké škole sociálních studií v Paříži (EHESS), v letech 2005–2006 stipendista v programu Erasmus na Národním ústavu pro východní jazyky a civilizace tamtéž (INALCO). Člen výboru Obce překladatelů. Vedle bádání v oblasti dějin homosexuality (srov. bibliografii v knize Od žaláře k oltáři) a pedagogické činnosti se věnuje literárnímu překladu (Gilles Rozier: Láska bez odporu, Brno,Host, 2007, druhá cena v Soutěži Jiřího Levého; Adrien Goetz: Intrika po anglicku, Brno, Host, 2008) a publikoval též populárně zaměřené práce o francouzském jazyce (2 000 nejpoužívanějších francouzských slov, Brno, CP Books, 2005; Francouzská slovesa, Brno, Computer Press, 2006). 

  Více

  Jan Wintr

  (nar. 1978 v Praze), odborný asistent katedry teorie práva a právních učení Právnické fakulty Univerzity Karlovy a externí vyučující Ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Po maturitě na Gymnáziu Zborovská v Praze studoval na Univerzitě Karlově (PF UK abs. 2001, FF UK abs. 2004, doktorské studium na PF UK abs. 2006) a na Ludwig-Maximilians-Universität v Mnichově. Člen Výboru pro sexuální menšiny Rady vlády pro lidská práva. Autor monografi e Říše principů. Obecné a odvětvové principy současného českého práva (Praha, Karolinum, 2006), za kterou získal Bolzanovu cenu a Cenu Antonína Randy, učebnice Principy českého ústavního práva (Praha, Eurolex Bohemia, 2006), monografi e Česká parlamentní kultura (Praha, Auditorium, 2010) a dalších odborných textů z oblasti teorie práva, ústavního práva, právních dějin a politologie. 

  Více
 • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se