MENU
Poštovné zdarma od 999 Kč
81 Kč
Doporučená cena 95 Kč
Tato kniha momentálně není k zakoupení.
  • Rok vydání 1998
  • Počet stran 64
  • ISBN 80-86055-48-5
  • Svazek 35

Petr Hruška na sebe neopominutelným způsobem upozornil hned při vydání svého debutu Obývací nepokoje. V jeho nové sbírce Měsíce se na první pohled setkáváme s podobnými otisky všednodenních situací, běžných radostí a strastí rodinného života. Kdesi v podverší tohoto civilního gesta to však k neunesení strmí napětím a vnitřními dramaty. Tím, kdo je vyvolává, je čas. V Měsících se čas jakoby paradoxně zastavil. Nebo spíše rozdvojil a zatímco se jeden, ten měřitelný a pojmenovatelný, vtělil do strnulosti tyčících se stěn obyváku, do letmých pohledů a útržků „životaběhu“, ten druhý, vnitřní čas, jdoucí napříč ději, se zrychlil až k úzkosti. Každé zastavení, ulpění, snaha pozdržet a uchovat intimitu chvíle tak současně otevírá nedohlednou hloubku, jež v pádu rozostřuje obrysy i těch nejbližších jistot. 

Petr Hruška se narodil 7. června 1964 v Ostravě. Vystudoval Filozofickou fakultu OU v Ostravě. Pracuje v Ústavu pro českou literaturu AV ČR v Brně. V roce 1995 vydal sbírku básní Obývací nepokoje. Žije v Ostravě. 

Celý popis

„Klíčovým pro sbírku Měsíce je ovšem motiv času, ne toho abstraktního, který popisují básníci líčící koloběh ročních období pomocí charakteristických symbolů, jak bylo řečeno, ale zcela konkrétního životního času, vždyť na stěnách života „kříž a hodiny/ visí stejně“. Vůči násilně zastavenému času (ač je toto zastavení do jisté míry ironické gesto) nalezneme ve sbírce neúnosnou obavu z rychlosti prožívání na jedné straně a touhu po pohybu, cestě a dynamice na straně druhé. Pohyb často symbolizuje i motiv vlaku či nádraží (které zjevně náleží k Hruškově lidskému prostoru): „Vlaky z Ostravy“ či „vinárna na Nádražní“, ale vlastně i takto uschovaně: „V laku vysokých pokojových dveří“, protiklad pohybu a nepohybu, venku a uvnitř vyznívá nejzřetelněji v těchto verších: „U okna noční ložnice/ jako u okna vlaku/ jenomže venku pořád stojí/ tma stromu“. Zatímco z okna vlaku je možné sledovat pohyb stromů, z okna domu pouze stojící strom, jeho tmu, nehybnost.“
Ondřej Macura 

  • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
  • Ušetříte 15 %
  • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se