MENU

Eseje

Rub a líc, Svatba, Léto

Poštovné zdarma od 999 Kč
229 Kč
Doporučená cena 269 Kč
Tato kniha momentálně není k zakoupení.
 • Rok vydání 2014
 • Počet stran 203
 • ISBN 978-80-7294-903-8
 • Překlad Denis Molčanov

„Kdesi v hloubi každého umělce se totiž ukrývá jedinečný pramen, který v průběhu života živí to, co je a co říká. […] V mém případě, a tím jsem si jist, se onen pramen nachází právě v Rubu a líci“, napsal v roce 1958 Albert Camus v předmluvě k reedici své prvotiny, jež vyšla ještě v Alžíru, o dvacet let dříve. Čtyřiadvacetiletý Camus se tehdy naplno zahryzl do literárního života svou první sbírkou esejů, v nichž vidění i slovo oscilují mezi rubem a lícem života, světa i sebe sama. Již zde se objevují náměty a myšlenky, které se stanou základnou celého pozdějšího Camusova díla. 

Eseje zahrnuté ve sbírce Svatba vznikaly téměř současně s předchozími a vracejí se do míst autorova dětství a mládí, která v něm zanechala nesmazatelnou stopu. Tipasa, Džemila, Alžír, místa plná slunce, prostých radostí i bídy, nemilosrdné krásy bez falešného lyrismu. 

Tyto dvě sbírky vycházejí v češtině poprvé, doplňuje je soubor Léto, jenž je se svou starší sestrou Svatbou těsně spjat a zároveň ji přerůstá, časem i zkušenostmi. Camus se v něm ohlíží po nihilismu válečných let, prochází staré cesty, přivolává k sobě spalující slunce alžírského domova. 

Přestože eseje všech tří sbírek pocházejí z různých období Camusova života, spojuje je snaha nehledat střední cestu mezi viditelnými i neviditelnými protiklady lidské existence, nestavět se na stranu extrémů, ale pokusit se o co nejjasnější uvědomění si jednoho i druhého, intenzivní prožívání napětí mezi protilehlými póly. 

Celý popis
 • Camus Albert Foto: © Archives Gallimard

  Albert Camus

  (1913—1960), francouzský spisovatel, filozof, dramatik a publicista narozený v Alžírsku, je považován za jednoho z hlavních představitelů existencialismu, přestože sám takové označení odmítal. Studia filozofie musel přerušit kvůli onemocnění tuberkulózou, dokončil je až v roce 1936. Jeho novinářská činnost vedla v roce 1940 k vyhoštění z Alžírska, Camus ze své země odešel a usadil se v Paříži. Zde pracoval v deníku Paris-Soir a publikoval své první dvě zásadní knihy — román Cizinec (1942; česky poprvé Václav Petr, 1947) a rozsáhlý esej Mýtus o Sisyfovi (1942; česky poprvé Svoboda, 1995). Po obsazení Francie se stal jedním z intelektuálních vůdců hnutí odporu. Přispíval do ilegálního časopisu Combat. Po válce dosáhl mezinárodního věhlasu romány Mor (1947; česky poprvé SNKLU, 1963) a Pád (1956; česky poprvé Mladá fronta, 1966) a dramatem Spravedliví (1949; česky poprvé Dilia, 1964). V roce 1957 získal Nobelovu cenu za literaturu. Zemřel při autonehodě na cestě ze svého domu v Lourmarinu. 

  Více
 • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se