MENU

Zelená horečka

Vítězové a poražení elektrické budoucnosti

 • Novinka
Poštovné zdarma od 999 Kč
365 Kč
Doporučená cena 429 Kč
Koupit
 • Rok vydání 2024
 • Počet stran 319
 • Dostupné ve formátech PDF, ePUB, MobiPocket
 • ISBN 978-80-275-2070-1
 • Rozměr 135×210 mm
 • Překlad Marek Sečkař

Naši závislost na fosilních palivech by měla vyřešit elektrifikace všeho. Bude však spravedlivá? 

Lidská civilizace, pokrok i náš životní standard se zásadně odvíjejí od energetiky. Zdrojů energie je přitom málo — a některé z nich se navíc ukazují být pro civilizaci smrtící. V posledních letech jsme proto svědky obrovského tlaku na přechod od fosilních paliv k udržitelným a zeleným variantám: slunečnímu záření, větru, vodní síle, někdy v budoucnu možná i k jaderné fúzi. S těmito zdroji však přichází nová výzva — jak takovou energii uchovávat a distribuovat, jak ji plně využít? Symbolem zelené transformace se tak stala technologie nabíjení a především elektromobily. Baterie však mají v budoucnu sloužit i jinde než v dopravě. Vypukl tudíž neúprosný závod o to, kdo dokáže nejefektivněji těžit nezbytné vzácné kovy a minerály, zpracovávat je, uspokojit výrobou celý svět a zároveň si uchovat technologická i podnikatelská tajemství a také přízeň vlád. Novinář Henry Sanderson v knize Zelená horečka cestuje od Chile přes Kongo až po Čínu, navštěvuje doly, laboratoře a obrovské továrny, zpovídá spekulanty, vědce i miliardáře a snaží se zahlédnout budoucnost, kterou má zelená energie přinést. Budoucnost to je ekologická, ovšem zdaleka ne bez mocenského soupeření. 

Celý popis

Přesvědčivá připomínka zastáncům zelené energie, že svět běžící na baterie a sluneční svit sice možná nebude válčit o ropu, ale konfliktů se přesto zřejmě nevyvaruje.
— Financial Times 

 • Přesvědčivá připomínka zastáncům zelené energie, že svět běžící na baterie a sluneční svit sice možná nebude válčit o ropu, ale konfliktů se přesto zřejmě nevyvaruje.
  — Financial Times 

 • Sanderson Henry Foto: © Carl Bigmore

  Henry Sanderson

  je britský novinář a spisovatel. Specializuje se na čistou energii, těžební průmysl a transformaci ekonomiky. Jako reportér agentury Bloomberg News působil několik let v Číně, byl dlouhodobým redaktorem Financial Times, jeho texty se objevují v předních světových médiích. Je spoluautorem investigativní knihy o čínské rozvojové bance China’s Superbank (2013). Zelená horečka (2022) je zatím jeho poslední kniha. 

  Více
 • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se