MENU

Mladík + Událost

 • Připravujeme
Poštovné zdarma od 999 Kč
254 Kč
Doporučená cena 299 Kč
Koupit
 • Rok vydání 2023
 • Počet stran 104
 • ISBN 978-80-275-1688-9
 • Rozměr 135×205 mm
 • Překlad Tomáš Havel

Věřím, že každý zážitek, ať už je jakékoli povahy, má nezadatelné právo být zaznamenán. 

Kniha představuje dva texty nositelky Nobelovy ceny Annie Ernauxové. Mladík je vyprávěním padesátileté spisovatelky o vášnivém milostném vzplanutí k muži, který je o třicet let mladší než ona. Vztah v ní vyvolává vzpomínky na vlastní mládí a zároveň pocity, jako by se nacházela mimo čas, nestárla nebo žila svůj život pozpátku. 

Druhým textem, Událostí, se autorka vrací do roku 1963, ke svým deníkovým zápiskům; tehdy ve svých třiadvaceti letech — jako svobodná žena — zjistila, že je těhotná. Začne ji sžírat stud: chápe, že těhotenství by ji i její rodinu společensky zničilo, a zároveň ví, že si dítě nemůže nechat. Ve Francii, kde je potrat zakázaný, se marně snaží potratit za pomocí pletací jehlice. Ve strachu a zoufalství nakonec vyhledá potratáře a skončí na pohotovosti v nemocnici, kde málem přijde o život. V textu, který vznikl o čtyřicet let později, se Ernauxová dotýká traumatu, jež nikdy nepřekonala. 

Celý popis

Číst tuto knihu je jako poznávat přítele, který vám o sobě vypráví při dlouhých rozhovorech, někdy trvajících celé roky, postupně se vám odhaluje, vrací se k určitým obdobím svého života znovu a znovu.
— London Review of Books 

[Ernauxová] píše s jasnou, promyšlenou přesností, která při čtení působí živě i ničivě a která propojuje bolest a nedůstojnost její zkušenosti se společenskou třídou, mocí a patriarchátem.
— The Guardian 

 • Číst tuto knihu je jako poznávat přítele, který vám o sobě vypráví při dlouhých rozhovorech, někdy trvajících celé roky, postupně se vám odhaluje, vrací se k určitým obdobím svého života znovu a znovu.
  — London Review of Books 

  [Ernauxová] píše s jasnou, promyšlenou přesností, která při čtení působí živě i ničivě a která propojuje bolest a nedůstojnost její zkušenosti se společenskou třídou, mocí a patriarchátem.
  — The Guardian 

 • Ernauxová Annie Foto: © Francesca Mantovani, Editions Gallimard

  Annie Ernauxová

  (nar. 1940) je jedna z nejvýznamnějších francouzských spisovatelek. Dětství prožila v Normandii, poté vystudovala učitelství a moderní literaturu. Její knihy se ve Francii brzy zařadily mezi současnou klasiku. V roce 2017 získala Cenu Marguerite Yourcenarové za celoživotní dílo a v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu. 

  Více
 • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se