MENU

Konfese Ladislava Zívra

Poštovné zdarma od 999 Kč
134 Kč
Doporučená cena 158 Kč
Tato kniha momentálně není k zakoupení.
 • Rok vydání 1997
 • Počet stran 140
 • ISBN 80-86055-12-4

Vzpomínky na českou avantgardu třicátých a čtyřicátých let mají pro čtenáře přitažlivost, jakou asi netřeba zvlášť podtrhovat. Pozdní kubismus, surrealistický okruh Jindřicha Chalupeckého, Skupina 42… Pohled Ladislava Zívra je navíc ozvláštněn tím, že tento sochař, ačkoliv byl jedním z nejpřínosnějších tvůrců oné doby, se v ní nacházel víceméně na okraji, ubíraje se už od počátku spíš vlastní cestou než v určeném směru. 

Z pražských uměleckých kruhů se vzpomínky neustále vracejí k rodnému podkrkonoší, v jehož zvláštní atmosféře Zívr nakonec vytvořil největší část svého díla. 

Knihu, jež je vlastně jakousi volnou monografií s četnými reprodukcemi a navíc i faksimilií unikátního alba ze čtyřicátých let, uzavírá Konfese, pozoruhodné básnické poznámky k vlastní tvorbě sepsané v období Zívrova druhého tvůrčího vrcholu. 

Ladislav Zívr, sochař. (1909 – 1980) po celý svůj život udržel pozornost ke všem projevům života, hmoty a nevědomí, a snad proto dokázal neustrnout ve svém uměleckém vývoji. Prošel více proměnami, přirozeně ne bez výkyvů, ale přesto je jeho dílo soudržné a završené. Vstřebal obě nejzásadnější umělecké zkušenosti moderního umění, kubismus i surrealismus, a pomáhal jim dokonce v českém prostředí dávat originální výraz. 

Zvláštní kapitolou je pak spolupráce se Skupinou 42, kde byl jediným sochařem. 

Ale stejně podstatnými zkušenostmi pro něho bylo hrnčířské školení a důkladné pozorování přírodních útvarů na úrovni mikrokosmu i makrokosmu. Po návratu do ústraní podkrkonošské Nové Paky, Zívrova rodiště, se všechny tyto zkušenosti zhodnotily v živé tvarové představivosti a umělcův ateliér se zaplnil množstvím osobitých plastik. 

Jejich význam začal být doceňován teprve postupně, kdy už Zívrovo dílo tvořilo nepřehlédnutelný celek a kdy jeho přírodní inspirace začala nově působit nejen v souvislostech českého umění, ale i na pozadí zdevastovaných krajin. 

Ladislav Zívr se narodil 23. 5. 1909 v Nové Pace. Po roce 1948 brzy vystřízlivěl z revolučního nadšení a na deset let prakticky přestal tvořit. Více než sochám se věnoval dalekohledu a mikroskopu, sbíral zkameněliny a nerosty. V roce 1961 se spolu se svou ženou odstěhoval do malé zapadlé vsi jménem Ždírec, kde začal znovu po dvě desetiletí plně tvořit. Poslední plastiku dokončoval ještě tři týdny před smrtí. Zemřel 4. 9. 1980 ve Ždírci u Staré Paky. 

Celý popis

„Záznam psychických událostí v plastice je možno určit hmatatelným symbolizujícím tvarem. Jsou tvary křičící, bodající, hladící, tvary radostné i hašteřící se atd. Všechny se dávají k dispozici při vyjadřování nejniternějších stavů. Tečka – ustrnutí. Hrnek – můj učitel, z kterého vycházím, není antiformalistický. Technika hrnčířského kruhu nedovoluje beztvarosti. Vzdouvající se a klesající vlna antiformy a pevné formy se mně zklidňuje nikoliv ve formalismu, ale na útesu. Nepostupuji od amorfnosti, ale od krystalu.“
Ladislav Zívr, z Konfese 

„Milý Ladislave, jsi nemocný a unavený, ale můžeš se dívat s uspokojením na to, co jsi udělal: své dílo jsi odvedl. Upřímně obdivuju, jak jsi to dokázal a posléze dovršil. V celé své generaci jsi jediný sochař.“
z dopisu Jindřicha Chalupeckého, 1980 

 • „Záznam psychických událostí v plastice je možno určit hmatatelným symbolizujícím tvarem. Jsou tvary křičící, bodající, hladící, tvary radostné i hašteřící se atd. Všechny se dávají k dispozici při vyjadřování nejniternějších stavů. Tečka – ustrnutí. Hrnek – můj učitel, z kterého vycházím, není antiformalistický. Technika hrnčířského kruhu nedovoluje beztvarosti. Vzdouvající se a klesající vlna antiformy a pevné formy se mně zklidňuje nikoliv ve formalismu, ale na útesu. Nepostupuji od amorfnosti, ale od krystalu.“
  Ladislav Zívr, z Konfese 

  „Milý Ladislave, jsi nemocný a unavený, ale můžeš se dívat s uspokojením na to, co jsi udělal: své dílo jsi odvedl. Upřímně obdivuju, jak jsi to dokázal a posléze dovršil. V celé své generaci jsi jediný sochař.“
  z dopisu Jindřicha Chalupeckého, 1980 

 • Ladislav Zívr

  Více
 • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se