Upozorňujeme, že osobní odběr objednávek a nákup knih v redakci je možný pouze v pondělí 20.5. Ve dnech od 21. do 24.5. jsme na Světě knihy v Praze. Pro e-shopové objednávky zasílané Českou poštou a GLS se nic nemění. Děkujeme za pochopení.
MENU

Alláhovy dcery

Poštovné zdarma od 999 Kč
254 Kč
Doporučená cena 299 Kč
Tato kniha momentálně není k zakoupení.
 • Rok vydání 2010
 • Počet stran 272
 • ISBN 978-80-7294-374-6
 • Překlad Tomáš Laně

Nedlouho po svém tureckém vydání vychází u nás poslední román Nedima Gürsela, jednoho z nejvýznamnějších současných tureckých spisovatelů. Vzpomíná na své dětství prožité v provinčním městečku pod dohledem laskavých a hluboce věřících prarodičů, kteří ho seznamovali s islámem a jeho tradicemi. Verše Koránu, zahalené tajemnou arabštinou, příběhy ze života Proroka Muhammada a překrásné předislámské legendy jitřily dětskou fantazii i zvědavost, budily lásku k Bohu, ale také strach z něho. Vzpomínky na dětství, příběhy z Muhammadova života, líčení krutých bitev, jež sváděl za vítězství své víry, a předislámské legendy střídají v románu dědečkovy zápisky z první světové války, která místo jednoty muslimů přinášela utrpení a smrt. Muhammadův nárok na výsadní zastupování jediného Boha je v knize konfrontován s fiktivními, mnohdy eroticky zabarvenými výpověďmi tří předislámských ženských božstev, „Alláhových dcer", o nichž se Muhammad původně zmínil v Koránu (tzv. satanské verše), ale později tyto verše zavrhl. Gürsel však nechce být spojován se Salmanem Rushdiem a jeho Satanskými verši, nesnaží se ho napodobovat, nechce provokovat. Pokouší se najít vztah k Bohu a odpovědí je právě tento román. 

Kvůli nedogmatické interpretaci posvátných muslimských textů a literárnímu zpodobení Proroka Muhammada, jehož zobrazování islám v jakékoliv formě přísně zakazuje, byl Gürsel v Turecku stíhán za „podněcování k nepřátelství, nenávisti a hanobení náboženství". Soud skončil osvobozujícím rozsudkem. V roce 2009 byla Svazem tureckých nakladatelů Gürselovi udělena Cena za svobodu projevu. Román byl přeložen do francouzštiny a španělštiny. 

Celý popis

Román pojednává o zrodu islámu, soustřeďuje se na Proroka Muhammada, klade otázky o víře a násilí v islámu. Turecko není teokratická, ale sekulární země. Stejně jako má člověk svobodu věřit, má i svobodu nevěřit. Ve své knize nikoho neurážím. Ke mně se to ani nehodí. K tématu jsem se snažil přistupovat s citlivostí muslima.
z obhajoby Nedima Gürsela před tureckým soudem 

 • Román pojednává o zrodu islámu, soustřeďuje se na Proroka Muhammada, klade otázky o víře a násilí v islámu. Turecko není teokratická, ale sekulární země. Stejně jako má člověk svobodu věřit, má i svobodu nevěřit. Ve své knize nikoho neurážím. Ke mně se to ani nehodí. K tématu jsem se snažil přistupovat s citlivostí muslima.
  z obhajoby Nedima Gürsela před tureckým soudem 

 • Gürsel Nedim Foto: © Patrice Normand

  Nedim Gürsel

  (nar. 1951) žije trvale v Paříži, kam se uchýlil v sedmdesátých letech dvacátého století před politickým pronásledováním. Přednáší na Sorbonně, do Turecka se však často vrací. Spolu s nositelem Nobelovy ceny Orhanem Pamukem a nestorem turecké literatury Yašarem Kemalem patří k nejvýznamnějším současným tureckým spisovatelům. Je nositelem řady tureckých i francouzských literárních ocenění, například prestižního francouzského vyznamenání Rytíř literatury a umění. K jeho hlavním dílům patří vedle románu Dobyvatel (1995) povídková sbírka Dlouhé léto (1976), román Ilustrovaný svět (2004) nebo Alláhovy dcery (2008; česky 2010). Jeho posledním románem je Ďábel, anděl a komunista (2011). Čeští čtenáři měli možnost se s Nedimem Gürselem seznámit na 21. ročníku Pražského festivalu spisovatelů v dubnu 2011, kde byl jedním ze dvou tureckých hostů. 

  Více
 • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se