MENU

Hrad oběti

Poštovné zdarma od 999 Kč
195 Kč
Doporučená cena 229 Kč
Tato kniha momentálně není k zakoupení.
 • Rok vydání 2007
 • Počet stran 176
 • ISBN 978-80-7294-244-2
 • Překlad Marek Sečkař

Když roku 1969 vydal Bernard Noël pod pseudonymem Urbain z Orlhaku novelu Hrad oběti, vyvolal senzaci a kniha se hned zařadila mezi největší díla francouzské erotické literatury. Autor vypráví o dlouhé sexuální iniciační cestě odehrávající se na tajemném, odlehlém ostrově, kde hrdina je vyvolen coby milenec Luny a podniká dantovskou výpravu jednotlivými úrovněmi utrpení a extáze. Vyvrcholení pak představuje obřad sexuálního očištění v Hradu oběti, který je zde vykreslen poetickým jazykem, současně magickým i vulgárním, takřka mystickým. Intenzita knihy odpovídá okolnostem jejího zrodu: vznikla v průběhu pouhých tří týdnů a byla částečně myšlena i jako zoufalá reakce na společenskou a politickou situaci ve Francii konce šedesátých let. Autor kvůli ní stanul před soudem a musel se zodpovídat z urážky dobrých mravů. 

Novelu doplňují fragmenty zamýšleného pokračování, esej Zneuctění slov, v němž se autor zamýšlí nad neúspěšnými pokusy francouzské vlády knihu zakázat a hledá tajná pojítka mezi literaturou a cenzurou, a dále výbor z autorovy korespondence s kritikem Sergem Fauchereauem. 

Celý popis

„Být neakceptovatelný... Nešlo o to vyvolat skandál nebo dopustit se násilí, ale nechat se unést vzpourou, jež podnítí fantazii a překoná vnitřní cenzuru a nesmělost. Psaní bylo každopádně okamžikem intenzivní radosti a svobody, neboť být neakceptovatelný jednoduše znamená neakceptovat útlak morálního řádu a hlavně sám se tomuto útlaku nepodřizovat. Stala se snad tato kniha, kdysi souzená pro urážku mravů, v dnešní době neškodnou? Anebo snad cenzura dnes jen zjemnila strategii? Současná cenzura totiž výstřelky fantazie ani racionální hodnoty nezakazuje, ale pouze jim upírá význam, čímž nás připravuje o veškerý požitek z nich plynoucí."
Bernard Noël 

 • „Být neakceptovatelný... Nešlo o to vyvolat skandál nebo dopustit se násilí, ale nechat se unést vzpourou, jež podnítí fantazii a překoná vnitřní cenzuru a nesmělost. Psaní bylo každopádně okamžikem intenzivní radosti a svobody, neboť být neakceptovatelný jednoduše znamená neakceptovat útlak morálního řádu a hlavně sám se tomuto útlaku nepodřizovat. Stala se snad tato kniha, kdysi souzená pro urážku mravů, v dnešní době neškodnou? Anebo snad cenzura dnes jen zjemnila strategii? Současná cenzura totiž výstřelky fantazie ani racionální hodnoty nezakazuje, ale pouze jim upírá význam, čímž nás připravuje o veškerý požitek z nich plynoucí."
  Bernard Noël 

 • Bernard Noël

  nar. 1930) je francouzský básník, romanopisec a esejista. Svou první básnickou sbírku napsal v padesátých letech a nesla název Extraits du corps (Získané z těl). Napsal přes šedesát titulů napříč žánry, mimo jiné První slova (Les premiers mots, 1973), 19. říjen 1977 (Le 19 octobre 1977, 1979) a Portrét světa (Portrait du monde, 1988). V roce 1992 obdržel významné ocenění - francouzskou Národní cenu za poezii. 

  Více
 • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se