MENU
Poštovné zdarma od 999 Kč
212 Kč
Doporučená cena 249 Kč
Tato kniha momentálně není k zakoupení.
 • Rok vydání 2005
 • Počet stran 320
 • ISBN 80-7294-146-1

První román známé autorky je přelomovým dílem nejen z její vlastní tvorby, ale také pozoruhodným a odvážným zjevením v kontextu dnešní literatury. 

Doktor Mondspiegel pracuje jako dramaturg reality show v jedné komerční televizi, stále více je však pronásledován nejen pochybnostmi o smyslu své práce, ale vůbec otázkou, kým vlastně je. Otec tragicky zahynul ještě před jeho narozením a matka se po manželově smrti zbláznila. Prostřednictvím záhadného muže, jenž jako "našeptávač" sleduje osudy hrdinů románu, se doktor Mondspiegel setkává s Lilian, ekvádorskou ženou, která žije v táboře pro uprchlíky, a dostane se mu do rukou deník její matky. Lilianina matka, Češka, která odešla s manželem do Jižní Ameriky, řeší osudové drama, kdy je na způsob "Sophiiny volby" nucena se rozhodnout mezi dvěma holčičkami, které se narodily téže noci a z nichž jedna je fyzicky postižená. Prostřednictvím tohoto příběhu začíná Mondspiegel objevovat i skrytá znamení ve svém životě a nakonec i přímou souvislost s Lilianiným příběhem. Otázka, kým vlastně je, tak získává novou naléhavost a vyúsťuje v dramatické rozuzlení. Není však jisté, zda jde o happy end. 

Fischerová dokáže skloubit napínavé lineární vyprávění s ostrými časovými střihy a významovými posuny. Román můžeme číst jako napínavý příběh, ale pozornější čtenář odhaluje v románu i výrazně prokomponovaný celek, v němž nejen děj, ale i jazyk a sám způsob vyprávění příběhu se podílejí na formování (i deformování) lidské identity. 

„Happyend podsouvá čtenářům zásadní myšlenkovou faleš: ztotožňuje dva netotožné pojmy, totiž konec a cíl. Snaží se nám vnuknout víru, že jsme na konci konečně dosáhli cíle - zdaru úmyslů chovaných od počátku, splnění slibu, sklizni zralých plodů touhy - že je dokonáno k dokonalosti. Smutný omyl! Na konci nikdy nejsme v cíli, naopak, jsme zaskočeni s jednou nohou bosou, nedopsané dopisy nám padnou z ruky, je pozdě na slovo pravdy...Tragika konce je v tom, že není cílem, ale znemožněním cíle dojít. Šance na dokonalost je opět promarněna. Šahrazád noc co noc oddaluje konec ve vidu navždy nedokonavém" 

Celý popis
 • Fischerová Daniela

  Daniela Fischerová

  Spisovatelka a dramatička Daniela Fischerová (narozena 13. 2. 1948 v Praze)  absolvovala v roce 1971 studium scenáristiky a dramaturgie na pražské FAMU. Od roku 1972 působila ve Filmovém studiu Barrandov, v letech 1973-74 jako odpovědná redaktorka nakladatelství Orbis a poté ve svobodném povolání. Je členkou výboru Českého centra Mezinárodního PEN klubu. Vyučuje obor Tvůrčí psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého, jako pedagožka působila externě na DAMU. Je autorkou divadelních her (Hodina mezi psem a vlkem, 1979; Princezna T., 1987; Báj, 1988; Náhlé neštěstí, 1993 a dalších), scénářů krátkých, animovaných i celovečerních filmů (Neúplné zatmění, 1982; Vlčí bouda, 1986) a rozhlasových her (Čeho se bojí mistr, 1978; Zapřený Albert aneb Příběh o žalu a lži, 1989; Neděle, 1991). Za rozhlasovou hru Velká vteřina obdržela První cenu na celoevropské soutěži EBU. Daniela Fischerová je také autorkou povídek, knihy aforismů, spoluautorkou vědecko-populární publikace Hvězdy a osudy a učebnice Občanská výchova pro 6.-9. ročník. Od poloviny 70. let se věnuje básnické a prozaické tvorbě pro děti (Povídání s liškou, 1978; Duhové pohádky, 2003 aj.). Vydala knihy próz Hvězdy a osudy (1993), Prst, který se nikdy nedotkne (1995), Přísudek je v této větě podmět (1996) a další. Happyend je jejím prvním románem a lze tvrdit, že je dílem přelomovým nejen z hlediska autorčiny tvorby, ale také pozoruhodným a odvážným zjevením v kontextu dnešní literatury. 

  Více informací o autorce najdete na stránkách http://www.danielafischerova.cz

  Více
 • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se