Čurda z Hlíny

Tři dokumentární povídky z protektorátu

 • Bestseller
Poštovné zdarma
254 Kč
Běžná cena: 299 Kč
 • Rok vydání 2019
 • Počet stran 224
 • ISBN 978-80-7577-803-1
 • Rozměr 135×205 mm

Jaký je pád do „kalné stoky“ dějin? 

Jak reaguje člověk v mezních situacích? Jaké následky nese spolupráce s okupantem či úpis ďáblu? Naše novodobá historie není dlážděna jen hrdinstvím, obětavostí a zásadovostí, ale také selháváním, zrádcovstvím a kolaborací. Miloš Doležal, který se dlouhodobě zabývá postavou mučedníka komunismu faráře Josefa Toufara, se tentokrát zaměřil na období protektorátu. Stopy po hlavních aktérech jeho knihy jsou i dnes znatelné a krvavé. Autor však nesoudí lidi ani dějiny, spíše pozorně rozplétá osudové okamžiky, snaží se porozumět vnitřním pohnutkám a nahlédnout do tragické partie, kterou s člověkem rozehrává Zlo. 

Tři dokumentární povídky nejsou historickou studií, ale živým a čtivým portrétem několika temných postav: Bohuslava Bušty alias „Zwirna“, krejčího z Vysočiny, který se stal agilním konfidentem gestapa v Táboře. Oskara „Kariho“ Felkla, předválečného československého četníka, posléze příslušníka gestapa na Kladně a jednoho ze strůjců vyvraždění a vypálení Lidic, a jeho manželky. A konečně parašutisty Karla Čurdy, člena paraskupiny OUT DISTANCE, vysazeného do protektorátu na jaře roku 1942, který zradil své kamarády a kolegy a z něhož se stal spolupracovník gestapa Karl Jerhot. 

Celý popis

Doležalovi jde o spravedlnost a o zacelení trhlin v naší historické paměti.
- Jan Lukavec,
Respekt 

 • Doležal Miloš

  Miloš Doležal

  (nar. 1970) je básník, prozaik, dokumentarista, scenárista, badatel a editor. Od roku 1998 do roku 2018 působil jako literární redaktor a dramaturg Českého rozhlasu Praha. Je autorem a spoluautorem řady rozhlasových pořadů a dokumentů z období války, komunistického teroru padesátých let, uměleckých portrétů, literárních pořadů a rozhlasových kompozic, knižních rozhovorů, literárních portrétů apod. Jeho nejznámější knihou je monografie o českém mučedníku komunistického režimu P. Josefu Toufarovi Jako bychom dnes zemřít měli, která v roce 2012 zvítězila v prestižní anketě Lidových novin Kniha roku. Žije v Praze a v Horní Pasece na Vysočině. 

  Více
 • Neplatíte poštovné ani balné
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme už 20 let

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se