MENU

V pasti pohlaví

O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku

Poštovné zdarma od 999 Kč
382 Kč
Doporučená cena 449 Kč
Koupit
  • Rok vydání 2023
  • Počet stran 400
  • Dostupné ve formátech PDF, ePUB, MobiPocket
  • ISBN 978-80-275-1590-5
  • Rozměr 135×210 mm

Být ženou v Česku není jednoduché. Ale mohlo by! 

Už více než sto let hledá česká i celá západní společnost odpověď na takzvanou ženskou otázku. Ale těch otázek je ve skutečnosti velké množství. Některé už řešení mají, jiné stále vzbuzují kontroverze. Přijali jsme za samozřejmé, že ženy mohou volit, v politice jsou však stále podezřelé — kdo se asi doma stará o jejich děti? Mužů se na takové věci neptáme. Podobně ženám nikdo nebrání zastávat jakoukoli pracovní pozici — pokud se do ní ovšem ve složitém období návratu po mateřské dostanou. Jsou tu přece hlavně od maminkování. A jestliže žena děti nemá, nebo je dokonce nechce, pak s ní musí být něco špatně. A co teprve, když chce měnit zažité pořádky — vždyť je to proti přirozenosti! 

Novinářka Silvie Lauder v knize V pasti pohlaví popisuje, na čem se ženská emancipace v Česku zadrhla a jaké to má následky. Nejen pro samotné ženy, ale rovněž pro celou společnost, ať už jako strukturální znevýhodnění postihující celé rodiny, nebo téměř všudypřítomné násilí — symbolické, slovní, sexuální. 

Zkrátka přišel čas na pádné odpovědi. 

Celý popis

Zásadní příspěvek do české debaty o postavení žen a feminismu. Silvie Lauder píše srozumitelně a jasně: více otevřenosti, rovnosti a spravedlnosti by prospělo všem bez rozdílu. 

Pokud totiž přijmeme tezi, že péče je pro ženy přirozená a mateřství je jejich jedinou touhou a naplněním, pak situaci, kdy pečují hlavně ženy a jejich životy se zužují a redukují zejména na mateřství, vůbec nepovažujeme za hodnou debaty. Proč debatovat o něčem, co je tu od přírody? Budeme snad v parlamentu debatovat o tom, že každé ráno vychází slunce, a regulovat to zákony?
Zastoupení žen v politice, jejich uplatnění na pracovním trhu, jejich zapojení do veřejné debaty, ale i neúměrná zátěž z péče i její nedostatečné ocenění — nic z toho není v této optice důležité, protože je to pro ženy druhotné, nedůležité v porovnání s jejich přirozeným posláním. A otevřeně projevené ambice, odmítání mateřství či preferování kariéry jsou naopak ostře odmítány, protože jdou přímo proti této předpokládané přirozenosti.
ukázka z knihy 

  • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
  • Ušetříte 15 %
  • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se