Nemísta měst

Opomíjená, pomíjivá a míjená místa měst

 • Připravujeme
Poštovné zdarma od 600 Kč
297 Kč
Běžná cena: 349 Kč
 • Rok vydání 2019
 • Počet stran 160
 • ISBN 978-80-7577-992-2
 • Rozměr 170×240 mm

I nemísta měst mají své příběhy. 

Kniha Nemísta měst z různých úhlů zkoumá téma všech opomíjených, pomíjivých a míjených prostorů měst. Některá vznikají nekoncepční výstavbou, jiná jen tím, že chybí důvod k zastavení. Některá nás dráždí a odrazují, v jiných nacházíme únik před předvídatelností veřejného prostoru. Esejistické kapitoly (autorka se v nich opírá o klíčové zdroje z oboru architektury, urbanismu či exaktních urban studies, ale i filozofie, sociologie, ekonomie či geografie) uvozují povídková „zastavení“, která umožní na problematiku nahlédnout v rozšířené perspektivě. Rob se zabydlí v nevyužívaném prostoru železničního křížení na periferii Londýna. Chang opustí tradiční rolničení a začne třídit plasty, s jejichž špínou a zápachem žije v důvěrné blízkosti. Pro Ramiho je uprchlický tábor vězením s unavenou nadějí na útěk. Ale je zde i řada dalších, pro které je potřeba vztahu s místem zásadní. Skrze místo, jeho historii a charakter totiž objevujeme to, čemu se říká domov, „naše místo“ ve světě. Jsou nemísta součástí přirozeného vývoje měst a v éře toků a sítí nutností, nebo jsou naopak důsledkem našeho selhání a bezradnosti? Téma, které autorka pojednává, nechybně zaujme odbornou veřejnost (urbanisty, architekty, sociology), ale díky svému propojení s příběhy i další vnímavé čtenáře. 

Celý popis

Autorčin velmi čtivý fundovaný výklad vás bude bavit od začátku do konce, stejně jako vtipné ilustrace.
- Martina Marešová o knize Města zdí, Dolcevita.cz 

Kniha nutí každého přemýšlet o svém vlastním životě a o místech, ve kterých se odehrával a odehrává, a také vylovit vzpomínky, které byly hodně hluboce zasunuty. Občas to není příjemné, ale o to je to důležitější.
- Adam Gebrian, architekt 

 • Autorčin velmi čtivý fundovaný výklad vás bude bavit od začátku do konce, stejně jako vtipné ilustrace.
  - Martina Marešová o knize Města zdí, Dolcevita.cz 

  Kniha nutí každého přemýšlet o svém vlastním životě a o místech, ve kterých se odehrával a odehrává, a také vylovit vzpomínky, které byly hodně hluboce zasunuty. Občas to není příjemné, ale o to je to důležitější.
  - Adam Gebrian, architekt 

 • Háblová Anna Beata Foto: © Ladislav Zedník

  Anna Beata Háblová

  (nar. 1983) je architektka, urbanistka a básnířka. Její první odbornou knihou je mezižánrový titul Města zdí (2017) o historii, interpretaci a východiscích obchodních center ve vztahu k městu, zpracovaný formou esejů, povídek a komiksu. Básnickou tvorbu publikovala ve sbírkách Kry (2013), Rýhy (2015) a Nevypínejte (2018). Fejetony o architektuře a urbanismu přispívá do vysílání ČRo Vltava. Za architektonické návrhy i teoretické práce získala ceny Young Architect Award 2010, Young Planning Professionals Award 2012 a Juniorstav 2012. V pražském kulturním centru Dominikánská 8 moderuje večery s tématy poezie, umění a architektury. Žije v Praze. 

  Více
 • Poštovné zdarma u objednávek nad 599 Kč
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme už 20 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se