Upozorňujeme, že osobní odběr objednávek a nákup knih v redakci je možný pouze v pondělí 20.5. Ve dnech od 21. do 24.5. jsme na Světě knihy v Praze. Pro e-shopové objednávky zasílané Českou poštou a GLS se nic nemění. Děkujeme za pochopení.
MENU
Poštovné zdarma od 999 Kč
424 Kč
Doporučená cena 499 Kč
Koupit
 • Rok vydání 2023
 • Počet stran 168
 • ISBN 978-80-275-1791-6
 • Rozměr 165×235 mm

Sochařka, která v českém umění zanechala svůj otisk 

Dílo Evy Kmentové (1928—1980) tvoří oblouk od realistických soch přes různé podoby figurativního modernismu až po polohu souznící se světovými projevy nového realismu. Sochy modelovala z hlíny a odlévala do sádry, pracovala s betonem, kamenem, cínem nebo hliníkem. V šedesátých letech se dotkla strukturální abstrakce a později se opakovaně vracela k otisku nebo odlitku těla či tělesného fragmentu. Často zachycovala momenty života nazíraného ženskou perspektivou. Samostatnou linii tvoří její kresby, jež můžeme považovat za jakési deníkové záznamy. Práce Evy Kmentové je nutno vnímat feministickou perspektivou a řadit ji k autorkám, které v českém umění předznamenaly zájem o genderové otázky. Souvisely s prosazováním umělecké i partnerské rovnoprávnosti, touhou po samostatnosti a v neposlední řadě s hledáním milostného naplnění. 

Celý popis

Svůj pupík si odlila v roce 1969, společně s dalšími fragmenty těla. Negativní pupík je tajemný, evokuje život a zrod. Posun přišel v roce 1972, kdy se jej rozhodla zvětšit do dvoumetrové šíře. 

 • Svůj pupík si odlila v roce 1969, společně s dalšími fragmenty těla. Negativní pupík je tajemný, evokuje život a zrod. Posun přišel v roce 1972, kdy se jej rozhodla zvětšit do dvoumetrové šíře. 

 • Pospiszyl Tomáš Foto: © Adéla Waldhauserová

  Tomáš Pospiszyl

  (nar. 1967) je historik umění a kurátor. Zabývá se poválečným uměním a zajímá ho vztah mezi vysokou a populární kulturou. Psal o malířích Alénu Divišovi a Teodoru Rotreklovi, o kritikovi Jindřichu Chalupeckém nebo o komiksové postavě Octobrianě. Vyučuje teorii a dějiny umění na Akademii výtvarných umění v Praze. 

  Více
  Jakalová Zuzana Foto: © archiv autorky

  Zuzana Jakalová

  (nar. 1986) je kurátorka. Spoluvedla ateliér VU1 na pražské UMPRUM, působila jako kurátorka v Galerii města Bratislavy, v Display — Sdružení pro výzkum a kolektivní praxi, v MeetFactory a v Prádelně Bohnice. Ve své práci se zaměřuje na vztah feminismu a zdraví. 

  Více
 • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se