V zahradě Bredovských

Poštovné zdarma
80 Kč
Běžná cena: 95 Kč
 • Rok vydání 1999
 • Počet stran 64
 • ISBN 80-86055-52-3
 • Díl 40

Ačkoliv Radek Fridrich debutoval již v roce 1995 (společně s Tomášem Řezníčkem) sbírkou Druhá strana, teprve jeho novou sbírku je možné pokládat za skutečné objevení se básníka. Právě ve sbírce V zahradě Bredovských jako by totiž Fridrich našel „své“ téma a básnický výraz. Jeho poezie je poezií dvojdomou, a to nejen v přeneseném slova smyslu. Kromě vertikálního napětí mezi „nebem“ a „zemí“ a z toho plynoucího pocitu vyděděnosti, se zde setkáváme i s napětím horizontálním, které konkrétně kotví v krajině Sudet. Právě domov, krajina Děčínska, se v jeho poezii stává místem stále znova a znova hledaným. Básník jako by se rozpomínal na sudetské Němce, kteří zde žili, snaží se hledat jejich stopy a budovat svou osobní historii. 

Radek Fridrich se narodil 1. 12. 1968 v Děčíně, kde žije doposud. Publikovat začal ve studentském časopise Spirála, později v Okruhu, Welesu. Je člen skupiny Demi-Monde, která se prezentovala zejména v Klubu Pant (viz Almanach pant, 1990-1995). Nyní je vysokoškolským učitelem na PF UJEP v Ústí nad Labem, kde učí českou a světovou literaturu. 

Celý popis

„V knize je básník zároveň poutníkem. Vydává se totiž na cestu a postupně prochází krajem („vybydleným, zakletým do slov wós, icec, Pfá), kde tu a tam zní dávná píseň o našem „pra“. Uvědomuje si, jak naléhavě, tíživě je přítomno, tuší vinu a souvislosti, a zapichuje do země svou hůl, aby zachytil čas protékající mezi prsty, „zarámoval obrazy“. Jelikož místa, která nachází, jsou prostá, neumělá, i svědecká výpověď taková musí být. Ve verši (nyní už příznačném, skácelovsky hutném, nepravidelném, mnohdy prozaizovaném) by patos a hledanost zněly falešně. Přitom ovšem jeho vyjádření není chudé. Básník používá neologismy (záslepný, vyčáplý, sýratý), cíleně ovlivňuje zvukovou stránku hromaděním shodných písmen (s: sukní smrtky brousky brousí), přenáší slovesa z přísudku do přívlastku (tekoucí mraky), „hraje si“ i s tématem z nejvážnějších, se smrtí, když neváhá použít říkadlový rytmus.“
Martin Fibinger 

 • Radek Fridrich

  Radek Fridrich se narodil roku 1968 v Děčíně, kde žije doposud. Je básník, prozaik, publicista a pedagog. Publikovat začal ve studentském časopise Spirála, později v Okruhu a Welesu. Je členem skupiny Demi-Monde, která se prezentovala zejména v Klubu Pant (viz Almanach Pant, 1990-1995). V polovině 90. let proslul jako organizátor básnických setkání ve Žlebech u Děčína (spolu s Tomášem Řezníčkem) a od roku 2000 Děčínského Zarafestu. Ve svých básních reflektuje německé vlivy v bývalých Sudetech, účastní se česko-německých literárních akcí. Vydal pět básnických sbírek, z nichž nejnovější je Erzherz. Nyní je vysokoškolským učitelem na PF UJEP v Ústí nad Labem, kde učí českou a světovou literaturu. 

  Více
 • Neplatíte poštovné ani balné
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme už 20 let

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se