Poštovné zdarma
97 Kč
Běžná cena: 115 Kč
 • Rok vydání 2007
 • Počet stran 124
 • ISBN 978-80-7294-238-1
 • Ilustrátor Tomáš Rozehnal
 • Díl 88

Základním tématem sbírky V já mě Dagmar Čaplyginové je básnící jazyk slov. Slov zbavených obvyklé služebnosti a tedy náhle jiných ve svých možnostech a proměnlivých vztazích mezi sebou navzájem a skutečností. „Jáma" v názvu sbírky se pouhou předložkou a přetětím proměňuje ve vztahu k „já" téměř magickým způsobem. Slovo pádu, záludnosti a pasti se drobným posunem otevírá zcela jiným možným významům. 

Básník Miloslav Topinka tento prostor za řečí nazývá „zářečím", prostorem, „kde vzniká nová citlivost ke slovu, ke gestu, tvaru i zvuku." To vše platí v nejvyšší míře pro prvotinu Dagmar Čaplyginové. Jedním z výrazných rysů její poezie je hra se spodobou slov, s obnažováním a přisvojováním si jejich kořenů a nebo i jen jejich tušeného nebo slyšeného souznění. Ale pozor! Zážitky slov tu jsou zcela podřízeny autorčinu osobnímu prožitku, její vizi. A tak může čtenář například jen žasnout, kolik faset milostného vztahu jsou schopny ze sebe vydat slova „za řečí". A pak je tu ovšem ještě jedna nepřehlédnutelná věc. Esprit autorky, v té míře v kraji vskutku vzácný. 

Viola Fischerová 

Celý popis
 • Dagmar Čaplyginová

  (nar. 1958 ve Frýdku-Místku) vystudovala malbu na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti a obor teorie kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Krátce působila na Okresním kulturním středisku ve Frýdku-Místku a jedenáct let učila na výtvarném oboru Základní umělecké školy tamtéž. Po odchodu ze ZUŠ se zabývala knižní vazbou. Knihy jako výtvarné objekty vystavovala na Bienále v Martině, na Trienále knižní vazby v Kroměříži, na hradě Křivoklátě a na Přehlídce české knižní tvorby devadesátých let v Hamburku. V posledních letech se věnuje počítačové grafice, pracuje jako jeden z kurátorů Galerie Pod Svícnem, kde zpracovává katalogy a doprovodné texty k výstavám. Výtvarné recenze publikovala v časopisech Ateliér a Prostor. Tato sbírka je jejím literárním debutem. Žije ve Frýdku-Místku. 

   

  Více
 • Neplatíte poštovné ani balné
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme už 20 let

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se