MENU

Studie z klasické americké literatury

Poštovné zdarma od 999 Kč
161 Kč
Doporučená cena 189 Kč
Tato kniha momentálně není k zakoupení.
  • Rok vydání 2002
  • Počet stran 182
  • ISBN 80-7294-058-9
  • Překlad Sylva Ficová
  • Svazek 1

Lawrence své Studie z klasické americké literatury psal od roku 1917, kdy žil v Itálii, a poprvé je vydal roku 1923. Přestože nemají tradiční výkladovou formu, jsou dnes mnohými považovány za klasické dílo literární kritiky. Lawrence se ve svých esejích zaměřil na první významné americké autory — na Franklina, de Crčvecoeura, Melvilla, Hawthorna, Danu, Coopera, Poea a Whitmana. Na americkou literaturu nahlížel z psychoanalytické perspektivy a mnohé literární postavy chápal jako archetypy amerického kolektivního nevědomí. 

Lawrencovy eseje mají konverzační strukturu — všechny se postupně vracejí k hlavním tématům a při každém návratu přinášejí stále nové a nové otázky. Jsou plné metafor, anafor, neúplných vět a výkřiků, odkazů na bibli i na tehdejší reálie. Autor pro svá tvrzení nepřináší žádné důkazy ani citáty z odborné literatury, přesto je velmi přesvědčivý. Jeho studie jsou poučné i neotřelé, ironické i hluboké — zkrátka lawrencovské. 

Celý popis

David Herbert Lawrence se narodil roku 1885 v Eastwoodu jako čtvrté dítě horníka. ve třinácti letech získal stipendium na střední škole v Nottinghamu, kterou nedokončil, a později začal pracovat pro firmu na chirurgické nástroje za třináct šilinků týdně. Zanedlouho opustil i tuto práci a působil jako soukromý učitel v Eastwoodu. 

Během svých studií na Nottinghamské univerzitě, kde se připravoval na získání učitelského diplomu, začal psát svůj první román Bílý páv (The White Peacock), který vyšel roku 1911 v nakladatelství Heinemann. Od té doby, s výjimkou krátkého období učitelování v Croydonu, se živil pouze psaním. Dva roky cestoval po Německu a Itálii a po návratu do Anglie se v červenci 1914 oženil s Friedou von Richthofen. Roku 1919 manželé Lawrencovi opustili Anglii a cestovali nejprve po Evropě, později po Austrálii a Americe. Na čas se usadili v Novém Mexiku, a roku 1929 se vrátili zpět do Evropy. V téže době však Lawrence těžce onemocněl a 2. března 1930 zemřel na tuberkulózu. 

  • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
  • Ušetříte 15 %
  • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se