MENU

Staročeské knihy lékařské

Poštovné zdarma od 999 Kč
169 Kč
Doporučená cena 199 Kč
Tato kniha momentálně není k zakoupení.
 • Rok vydání 2006
 • Počet stran 492
 • ISBN 80-7294-204-2

Publikace Staročeské knihy lékařské je kritickým vydáním jednoho z nejstarších česky psaných rukopisů s lékařskou tematikou. Rukopisný sborník z poloviny 15. století obsahuje nejen pojednání medicínská, ale také texty z dalších oborů, které byly se středověkým lékařstvím neoddělitelně spjaty - zvláště z botaniky a z astrologie. 

Staročeské knihy lékařské přinášejí dnešnímu čtenáři autentické informace o tehdejším způsobu diagnostikování nemocí podle vzhledu moči, o pouštění žilou, o léčebných postupech využívajících přírodních léčiv i složitě komponovaných medikamentů, svědčících o soužití první lékařské teoretické soustavy (tzv. humorální teorie) a lidového lékařství, jehož součástí byly čáry, zaříkávání a magie vůbec. Součástí publikace je herbář s výčtem léčivých rostlin a jejich „mocí" a pojednání o hvězdách, o znameních zvěrokruhu a o vlivech nebeských jevů na život člověka. Připojen je i středověký kalendář a další drobné spisy. 

Středověké lékařské rukopisy jsou dosud vesměs ukryty v archivech a knihovnách. O první a dlouhodobě jediné knižní vydání těchto vzácných památek se na vlně obrozeneckého zájmu o starou literaturu zasloužil v polovině 19. století K. J. Erben, jenž vydal dva chirurgické spisy - tzv. rané lékařství Rhazesovo a Saličetovo. Po téměř půldruhém století činíme další krůček v seznamování veřejnosti s touto částí českého písemnictví - ke čtenáři se v přepise do novočeského pravopisu a s podrobným komentářem dostávají Staročeské knihy lékařské... 

Celý popis
 • Alena Černá

  (nar. 1964) pracuje v oddělení vývoje jazyka Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky. Specializuje se na výzkum středověké slovní zásoby, zejména lékařského názvosloví. Věnuje se také ediční práci; připravila k vydání Staré letopisy české (s P. Čornejem a M. Klosovou, Praha 2003) a Hvězdářství krále Jana (s A. a P. Hadravovými a M. Stlukou, Praha 2004). Jako externí pedagog vyučuje historickou češtinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. 

  Více
 • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se