Srdce metronomu

Poštovné zdarma
143 Kč
Běžná cena: 169 Kč
 • Rok vydání 2005
 • Počet stran 240
 • ISBN 80-7294-157-7
 • Díl 3

Nezpochybnitelnou hodnotou je v Rulfově světě - sama poezie. V ní je, musí být něco absolutně krásného, co vyvažuje a prosvěcuje strohou pravdu smrtelného života, zápolícího o svůj přesah s diktátem časovosti, utilitárního sebezapomnění i s bolestivým, smrdutým, izolujícím, nepřekročitelným ústrojím těla. Jiří Rulf je v zásadě básníkem vzpříčených slov a zaseklých otázek, nejbližším tvarem je mu hrana (nelze si nevšimnout, jak málo má rád obloučky rýmů), tíhne k volnému verši sloužícímu významové ose básně. Přesto však na všech rovinách jeho poetiky pozorujeme zároveň neméně silné činitele protikladného rodu. Připomínkou fundamentální duality pravdy a krásy a korektivem věcnosti může být melos po paralelách, rytmu či eufonii dokonale splynuvších veršů, strof a i celých básní; otevřený tah imaginace, unášející s sebou momentální přímé pojmenování; téma zatím sotva blikajícího, rozpačitého, ale k záři se přesto prodírajícího světla, naplněné a prozařující milostné a příbuzenské lásky...
z doslovu Pavla Janáčka 

Celý popis
 • Jiří Rulf

  Jiří Rulf se narodil v roce 1947. Po studiu oboru čeština - dějepis na Filozofické fakultě UK se živil jako agenturní novinář. Později pracoval v Zemědělských novinách, Lidových novinách, nakladatelství Mladá fronta a v časopisu Reflex. Vlastním nákladem vydal básnické sbírky Polední příběh (1982) a Dopis Vencovi (1985). Oficiálně publikoval sbírky Prospekt na rozhlednu (1988), Dech vítězů (1992), Rádio Netopýr (1992), Nebezpečné dny (1996), Maloměstské elegie (1999) a Přebytečný rok (2003). Vydal též obsáhlý výbor ze své básnické tvorby Srdce metronomu (2005). 

  Je autorem souboru rozhovorů Jací jsme (1997), literárněhistorických esejů Literáti (2002), románu Let chroustů (2003) a novely Jmenuji se Offenbach aneb Sněžení (2006). 

  Pro Státní operu Praha překládal libreta oper Ambroise Thomase Mignon a Jacquese Offenbacha Hoffmannovy povídky. Jeho verše a eseje byly přeloženy do angličtiny, holandštiny, vlámštiny, norštiny, švédštiny a makedonštiny. V roce 1999 obdržel nakladatelskou cenu Mladé fronty. Zemřel v dubnu 2007. 

  Více
 • Neplatíte poštovné ani balné
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme už 20 let

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se