MENU

Slovník literárněvědného strukturalismu

Poštovné zdarma od 999 Kč
552 Kč
Doporučená cena 649 Kč
Koupit
 • Rok vydání 2018
 • Počet stran 834
 • ISBN 978-80-7577-479-8
 • Rozměr 160×230 mm

Slovník literárněvědného strukturalismu představuje vůbec první takto tematicky vymezenou terminologickou příručku, která postihuje strukturalismus ve všech jeho podstatných dimenzích a podobách, jež získal v rámci literární vědy v průběhu dvacátého století. Kniha obsahuje více než tři stovky hesel, ve kterých se autoři snažili přístupnou formou vyložit základní teoretické a metodologické koncepce, paradigmata, klíčové pojmy, směry a školy strukturalistické literární teorie a kritiky, a to jak z hlediska jejich historického vývoje, tak z hlediska jejich aktuální podoby. Kromě hesel z oblasti literární vědy slovník obsahuje i termíny z řady dalších spřízněných oborů (např. lingvistiky, estetiky, sémiotiky, antropologie atd.). Jednotlivá hesla mají podobu ucelených studií a jsou vzájemně propojena odkazy. Jakkoli autoři slovníku bohatě čerpají ze strukturalistického dědictví Pražské školy, ve svých výkladech se neomezují pouze na tuto badatelskou tradici. Slovník je určen všem, kdo se zajímají o literární vědu, estetiku, lingvistiku, filozofii, ale také o dějiny vědy a myšlení o literatuře. 

Slovník je dílem týmu předních českých odborníků, vědeckých pracovníků Akademie věd České republiky a vysokých škol. Je výsledkem výzkumného projektu řešeného oddělením teorie Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., které se dlouhodobě věnuje teorii a dějinám strukturalismu, zejména Pražské škole. 

Celý popis
 • Ondřej Sládek

  (nar. 1976) působí v Oddělení teorie literatury Ústavu pro českou literaturu Akademie věd České republiky, v. v. i., kromě toho přednáší na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Zabývá se literární teorií, naratologií, strukturalismem, dějinami české literatury a literární vědy. Je autorem monografie The Metamorphoses of Prague School Structural Poetics (2015; v turečtině 2014) a řady odborných studií. Edičně připravil knihy Český strukturalismus po poststrukturalismu (2006), O psaní dějin. Teoretické a metodologické problémy literární historiografie (2007, spolu s K. Bláhovou), Vyprávění v kontextu (2008, spolu s A. Jedličkovou), Four Studies of Narrative (2010), Performance/performativita (2010), Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. (2010, spolu s K. Bláhovou), Český strukturalismus v diskusi (2014). Spolupracoval na edici knihy Thomase G. Winnera The Czech Avant-Garde Literary Movement Between the World Wars (2015, spolu s M. Heimem). Vede ediční řadu Theoretica & historica (ÚČ?L AV ČR) a podílí se na vydávání univerzitních přednášek Jana Mukařovského. 

  Více
 • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se