MENU

Slaviček rajský

Poštovné zdarma od 999 Kč
229 Kč
Doporučená cena 269 Kč
Tato kniha momentálně není k zakoupení.
  • Rok vydání 1999
  • Počet stran 466
  • ISBN 80-86055-75-2
  • Editoři Pavel Kosek, Jan Malura

Kancionál Slavíček rájský (1719) bývá řazen k nejvýznamnějším dílům české poezie vrcholného baroka. Byl sestaven Janem Josefem Božanem (1644 – 1716), rodákem z Frýdku a později katolickým farářem v Chroustovicích, tak, aby plnil nejrůznější potřeby tehdejšího kulturního a náboženského života. Autor do něj zařadil písně různého stáří a autorského původu, nevyhýbal se ani bohaté tradici českých nekatolíků, například písním jednoty bratrské. Toto vydání je prvním pokusem o hlubší poznání a zpřístupnění jednoho z kancionálů vrcholného baroka. Edice se zaměřuje na nejmladší vrstvu textů, na ty písně, které Božan nepřejal ze starších zdrojů. Jsou mezi nimi skladby s typickými barokními tématy (písně vánoční, mariánské, o cizích i domácích světcích, o marnosti tohoto světa apod.) a s charakteristickými znaky dobového básnického stylu. Kromě toho jsou zařazena i prozaická rozjímání z kancionálu, která úzce souvisejí s vyspělým kazatelstvím českého baroka. Důležitou součástí je notová příloha. Ukazuje, že kancionál je také významnou památkou hudební kultury, a především umožňuje písně hudebně provozovat i dnes. 

Edice přetiskuje písně, které se nevyskytují v předchozích kancionálech a jiných dílech a které tvoří nejmladší vrstvu díla. Tento postup se jeví jako nejvhodnější, není totiž v současných podmínkách možné vydávat celé kancionály vrcholného baroka a není to vlastně ani potřebné. Aby bylo čtenáři zřejmé, proč je otištěn právě tento celek písní, zařazujeme do naší edice katalog všech českých písní kancionálu. Ten se snaží — na základě současných možností — odhalit původ jednotlivých textů a odlišit tak vrstvu písní přejatých od vrstvy písní původních. Katalog zároveň ukazuje celkovou strukturu kancionálu. V knize je uvedena textová část písní, jejich hudební složka je z části vydána v samostatné příloze. K vydání připravili Pavel Kosek a Jan Malura. Vychází ve spolupráci s Ostravskou univerzitou. 

Celý popis

„Od reprezentativního a skvostného vydání, jehož se jeho skromný tvůrce, prostý venkovský farář, sám osobně nedožil, uplynulo téměř 300 let. Za tu dobu se mnohé změnilo. Do dnešních kancionálů a breviáře se z Božana dostalo poměrně málo, ale literárně-historickým pojmem zůstal. Pochvalně se o něm zmiňovali F. X. Šalda, Z. Kalista, V. Černý a jiní. Všichni doporučovali kancionál bližší editorské a badatelské pozornosti. Z mnoha důvodů, všeobecně známých, nastaly vhodné podmínky k novému studiu a pozornosti až v 90. letech. Ostravský badatelský tandem Jan Malura a Pavel Kosek, doplněný o muzikologa Michaela Pospíšila, se svou usilovnou prací postaral o přípravu moderně pojaté edice Božanova kancionálu, v níž jsou prolnuty zřetele čtenářské i odborné. Jde o promyšlený reprezentativní výběr (nikoli přetisk) s velmi pečlivým editorským doprovodem a komentářem. Zásady výběru jsou podrobně vysvětleny a dovolávají se dávného, leč neuskutečněného plánu a edičního návrhu české hymnologie před mnoha lety zesnulého badatele Antonína Škarky. vydání výběru 120 písňových kancionálových textů je uvedeno velkou studií Jana Malury, v níž Božanovo dílo rozebírá a hodnotí. Zde také vysvětluje smysl svého edičního záměru. Zaměřuje se totiž na nejmladší vrstvy textů, které Božan nepřejal ze starších zdrojů a u nichž je vysoká pravděpodobnost Božanova autorství (ten se v předmluvě sám nazývá až přehnaně skromně kompilátorem). Součástí vydání je několik poznámkových příloh, z nichž nejdůležitější a také nejpracnější je Katalog všech českých písní otištěných v Slavíčku rájském.“
Pavel Studnička 

  • „Od reprezentativního a skvostného vydání, jehož se jeho skromný tvůrce, prostý venkovský farář, sám osobně nedožil, uplynulo téměř 300 let. Za tu dobu se mnohé změnilo. Do dnešních kancionálů a breviáře se z Božana dostalo poměrně málo, ale literárně-historickým pojmem zůstal. Pochvalně se o něm zmiňovali F. X. Šalda, Z. Kalista, V. Černý a jiní. Všichni doporučovali kancionál bližší editorské a badatelské pozornosti. Z mnoha důvodů, všeobecně známých, nastaly vhodné podmínky k novému studiu a pozornosti až v 90. letech. Ostravský badatelský tandem Jan Malura a Pavel Kosek, doplněný o muzikologa Michaela Pospíšila, se svou usilovnou prací postaral o přípravu moderně pojaté edice Božanova kancionálu, v níž jsou prolnuty zřetele čtenářské i odborné. Jde o promyšlený reprezentativní výběr (nikoli přetisk) s velmi pečlivým editorským doprovodem a komentářem. Zásady výběru jsou podrobně vysvětleny a dovolávají se dávného, leč neuskutečněného plánu a edičního návrhu české hymnologie před mnoha lety zesnulého badatele Antonína Škarky. vydání výběru 120 písňových kancionálových textů je uvedeno velkou studií Jana Malury, v níž Božanovo dílo rozebírá a hodnotí. Zde také vysvětluje smysl svého edičního záměru. Zaměřuje se totiž na nejmladší vrstvy textů, které Božan nepřejal ze starších zdrojů a u nichž je vysoká pravděpodobnost Božanova autorství (ten se v předmluvě sám nazývá až přehnaně skromně kompilátorem). Součástí vydání je několik poznámkových příloh, z nichž nejdůležitější a také nejpracnější je Katalog všech českých písní otištěných v Slavíčku rájském.“
    Pavel Studnička 

  • Jan Josef Božan

    Více
  • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
  • Ušetříte 15 %
  • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném newsletteru ve své emailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se