Upozorňujeme, že osobní odběr objednávek a nákup knih v redakci je možný pouze v pondělí 20.5. Ve dnech od 21. do 24.5. jsme na Světě knihy v Praze. Pro e-shopové objednávky se nic nemění. Děkujeme za pochopení.
MENU

Ráno Na Olympu

Dílo VII/1–2

Poštovné zdarma od 999 Kč
424 Kč
Doporučená cena 499 Kč
Koupit
 • Rok vydání 2013
 • Počet stran 1075
 • ISBN 978-80-7294-847-5
 • Editor Jiří Kuběna

Kniha je závěrečným dvojsvazkem básnického Díla (Ráno Na Olympu a Orel Nad Propastí) živé legendy a klasika naší poezie Jiřího Kuběny, jímž se uzavírá komplet jeho tvorby, zahrnující uplynulých šest desetiletí (1953—2013).  

Básník je znám jako spoluzakladatel a současně i suverénní básnický solitér proslulé generace Šestatřicátníků, uskupených od časných padesátých let kolem Václava Havla. 

Dílo VII/1—2 Ráno Na Olympu soustřeďuje v náročném autorském výběru žeň z posledního básníkova období za uplynulé více než dvacetiletí — od přelomového roku 1989 po současnost. Jsou to, po rozsáhlé samizdatové tvorbě v době, kdy Kuběna byl zakázaným autorem, básně z převratných let znovu nabyté publikační svobody: tištěné zde souborně poprvé. Hlavně se však v nich zrcadlí naplno éra i mythus básníka Bítova (od roku 1994, kdy se zde stal kastelánem) a zaníceného ochránce Poesie (jenž na zdejším hradě mj. zaštítil uspořádání šesti celostátních setkání našich básníků). 

Jak napovídá název souboru, Ráno Na Olympu znamená dovršení Kuběnova ústředního mysteria, poslední akt únosu Ganymeda — zosobněné božské Krásy syna Člověka, vychváceného Orlem na Olymp. Básně jsou autorovým erbovním, umělecky novátorským a zároveň klasickým, svědectvím živorodého mythu „Hradu Poesie“. Zpívají v nich živly, uplývající čas, ve svých proměnách vždy jiná a táž posvátná helikonská krajina a nejvýš překvapivě i dar bohů: básníkova mladá plavovlasá láska, posel nebeského Řeckého Eróta od samého Apollóna. A jejich lyrou, strunami harf Aiolových, boha větru, chvěje svatodušní vítr: vítr, který tak jako jeho božský původce až do konce časů vane, kdy chce, a vane až do posledního dechu, kam chce. 

Knihu jako vždy doprovází rozsáhlý ediční aparát, fotografická příloha a závěrečný doslov, tentokrát z pera japonského bohemisty J. N. Rostinského, profesora Tokijské a Harvardovy univerzity. 

Dílo vychází ve dvou svazcích, samostatně neprodejných. 

Vyšlo za finanční podpory Ministerstva kultury ČR. 

Celý popis
 • Kuběna Jiří

  Jiří Kuběna

  (= Jiří Paukert) se narodil na Svatodušní Neděli 31. Května 1936 v Prostějově v rodině kapitána letce Františka Paukerta (z Ostravy) a sochařky Hedviky roz. Vocilkové (z Opavy). Od r. 1939 na okraji Prahy prožije (se sourozenci Zdeňkem a Hedvikou) — navzdory hrůzám války i dob porevolučních — v idyle vilové čtvrti Hanspaulka (Nad Šárkou 34/753) — šťastné dětství. Tam 1945 první báseň. Vynucený odchod otce a rodiny do Brna v létě 1950 nese jako trauma. V necelých šestnácti 1952 se (na Antonínské 13) zrodí básník. Tehdy ho z Prahy osloví dopisem mladý Václav Havel, který četl jeho texty. Vzniká celoživotní přátelství: upevněné (od 1953) spoluprací v okruhu Šestatřicátníků (Švanda, Fischerová, později Topol, Linhartová, Koblasa). Na „šestatřicátnickém“ Havlově 1954 zvolí vpředvečer Nanebevzetí P. M. u táboráku svůj comming-out: přátelé ho přijmou. Při provádění v červnu na zámku Lednici a hlavně v červenci na hradě Bítově 1955 osudové setkání se Zdeňkem Kuběnou (jeho jméno si 1958 zvolí za své jméno básnické). Od 1957 přátelství s malířem Mikulášem Medkem, od 1959 s filosofem Josefem Šafaříkem. Po absolutoriu dějin umění na MU 1959 památkářem v Nár. památkovém ústavu v Brně (mj. hradozámecké interiéry, GO Vranova n/D, Bítova). Přichází básník J. E. Frič (1971). S ním v šestici dalších přátel společný život, od 1979 v Domě pod červeným bukem ve Vranově nad Dyjí. Od 1972 pobyty na chatě pod hradem Bítovem. Zde 1982 potkává Zdeňka Kopřivu (ten 1990 odchází do Italie, kde pak knězem). Veřejně publikuje až po 1989: šéfred. revue BOX (1–7); 1995 — velký autorský výbor z básní 1953–1995 Krev Ve Víno (Votobia); 1998–2006 — básnické Dílo (I–V Vetus Via, VI Host, Brno). Kastelánem na hradě Bítově 1994–2006: zde (s M. Pluháčkem) I–VI básnických „Bítovů“; I–XII výstav současného umění. Od 2005 vedle něj na Bítově žije a tvoří sochař Karel Žák (nar. 1986, rovněž v Prostějově).  

  Více
 • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se