MENU

Pramen Bítova

Vybrané básně z let 1953-2010

Poštovné zdarma od 999 Kč
229 Kč
Doporučená cena 269 Kč
Koupit
  • Rok vydání 2011
  • Počet stran 304
  • ISBN 978-80-7294-408-8
  • Svazek 7

Když se po Listopadu 1989 otevřela — konečně — možnost vydávání mých (tehdy víc než dvaceti) básnických knih, stál jsem tu náhle jako básník z let šedesátých snad trochu známý, nicméně autor ani jedné vydané knihy. Poznal jsem brzy, co všechno s sebou nese ona explose, která protrhla hráz husákovského bezčasí. Ta s sebou — kromě značně kontroversní „svobody“, otevřené doslova komukoliv a čemukoliv, přinášela — jako ostatně každá povodeň — i zákonitý porevoluční chaos a s ním plno pro každé hnutí ducha vražedných nástrah, a co především: relativisaci všech hodnot. 

Bylo jasné, že — nejen mně, ale posléze celé kultuře — nastává nejen nový čas: ale i boj, a že právě teď nastává — běh na dlouhou trať. Musel jsem se rozhodnout, co nově „učiním se svým životem“. Pokud jde o editování mé dosavadní (i té nově vznikající) poesie — zvolil jsem postup napohled nepochopitelný, „zabýčený“ až do zaťatosti. Rozhodl jsem nerozdávat se „v drobných“, ale uspořádat a vydat nejdřív své Dílo jako celek. Abych se představil, předeslal jsem Dílu už v r. 1995 svůj první výbor, Krev Ve Víno. To vše jsem mohl uskutečnit jen s pomocí Jaroslava E. Friče — ve Votobii a pak v jeho nakladatelství Vetus Via. Hle, úkol hodný Dona Quijota! Nastal mi tedy „Kříž Retrospektivy“. Taktika šílená, ne-li sebevražedná, ale strategie — možná zas ne tak hloupá: to ať rozhodnou dějiny. 

A teď k našemu výboru. Vychází patnáct let po tom prvním, a zahrnuje — ve výběru stručnějším, ale přehlednějším — i ukázky netištěných básní z dvaceti let posledních. Vybrané básně řadím do oddílů I–IX, které obsahem, číslováním i pojmenováním odpovídají každému ze svazků mého Díla (I–VII již vydaného, VIII–IX k vydání nejnověji připraveného). Svůj výbor jsem dělal tak trochu i pro sebe. Teprve teď mám před sebou jako na dlani — v hlavních tazích a obrysech — celé své Dílo — v perspektivě výšek a hlubin, časů i věčnosti. Kéž ho tak poznáš a zamiluješ si i Ty, můj čtenáři, který kráčíš kolem a noříš rty do studánky potkané cestou: do Pramene Bítova. (...)
-jK- 

Celý popis

KUBĚNA, AUTOR ORIGINÁLNÍHO, nenapodobitelného díla, zdál se mi klasikem zralým právě do čítanek. (…) Dílo tohoto básníka objevují mladší a nejmladší. Fascinuje je. (…) Dílo, které chtělo být legendou věků, a také se jí stalo, byť okolnosti byly proti. Osobnost.
– Jiří Olič 

UMĚT ČÍST KUBĚNU znamená umět se popadat za břicho i zjihnout dojetím, rozdivočet se vášní, nebo si nechat nad hlavou plynout oblaka a na ruku sednout bílou holuběnku, a tu zas se smrtelně vážnou tváří a šibalským mrknutím zasednout k tabuli olympských bohů. (…) Kuběna je stále „na tři míle před náma“ a my nestačíme popadnout dechu. „Ráj ční jen v zakázaných štěpnicích.“
– Jitka Bednářová 

JE MI LÍTO, že o Kuběnovi nemůže napsat už sám Nezval, jako psával o Březinovi a Demlovi, kteří jsou Kuběnovi spolu s Nezvalem trojicí zasvětitelů. Milan Blahynka 

TAK JAKO DESKY THEODORIKOVY působí básně Jiřího Kuběny dojmem něčeho robustního, celistvého, přirozeného a čistého: všechen individuální um je tady ve službě Jemu. Čím je takovému umělci štětec, ne-li pouze kadeří Marie Magdaleny, roztírající olej po nohou Syna?
– Milan Exner 

JIŘÍ KUBĚNA: BÁSNÍK, který prošel vlivy avantgard a odhodil je, aby se vrátil k základům evropské poetiky a duchovnosti. Básník sonetu a hexametru. Básník katolicismu a erotismu. Básník Moravy a monarchie. Básník hradní pán. Básník oslavitel.
– Martin C. Putna 

  • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
  • Ušetříte 15 %
  • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se