MENU

Pohádka o poslední myšlence

Historický román z Kavkazu

Poštovné zdarma od 999 Kč
254 Kč
Doporučená cena 299 Kč
Tato kniha momentálně není k zakoupení.
 • Rok vydání 2004
 • Počet stran 384
 • ISBN 80-7294-128-3
 • Překlad Renáta Tomanová

Český čtenář zná Edgara Hilsenratha jako autora děsivě groteskního románu Nácek a holič - touto satirou o holocaustu, která je všechno, jen ne politicky korektní, Hilsenrath v Německu naboural zažité poválečné klišé o německo-židovských vztazích a získal pověst kontroverzního autora. 

Edgar Hilsenrath je však nejen kontroverzní autor, ale především strhující vypravěč, jehož románová řeč se valí jako proud řeky. Je tomu tak i v Pohádce o poslední myšlence. Prostřednictvím orientálního vypravěče pohádek, který vypráví umírajícímu Arménovi historii jeho rodiny, již nikdy nepoznal, rozvíjí Hilsenrath retrospektivně mnohovrstevný příběh o arménském lidu, o jeho dějinách a tradicích i každodenních zvycích, a také o tom, co vedlo Turky v roce 1915 k pokusu o vyhlazení národa, jejž si zvolili za svého vnitřního nepřítele. Román je napsán jako veliký, nekonečný dialog, pohádková forma umožňuje Hilsenrathovi používat výrazové prostředky - mimo jiné jeho charakteristický černý humor -, které dovolí ukázat a říci víc než strohé vylíčení faktů. Zrůdná nenucenost vůdců, s níž odsoudí k smrti milion lidí, praktičnost byrokratů, kteří genocidu zorganizují, a hrůznost mechanismu, který v naší mysli učiní ze souseda, s nímž jsme léta žili v přátelském souladu, bezcenného tvora, jehož je třeba jakýmkoli způsobem zlikvidovat - to jsou jen některé z temných vlastností lidského druhu, jež Pohádka o poslední myšlence vyjevuje a jež jsou noční můrou i dnešní doby. 

Už když jsem psal Noc, věděl jsem, že se v Turecku odehrál holocaust. [...] Řekl jsem o záměru svému agentovi v Americe. Byl nadšený. Měl pocit, že by mohla od roku 1933, kdy vyšlo Werfelových Čtyřicet dnů, vyjít další knížka s touto tematikou. Věděl jsem, že mne budou s Werfelem porovnávat. Nakonec mne to stejně dostihlo. Poznal jsem, že to nemusím napsat lépe, ale prostě jen jinak. A to jsem udělal. A sepsal jsem příběh genocidy jako pohádku, říká autor v jednom z rozhovorů, který následoval po velkém úspěchu německého vydání knihy, za niž obdržel prestižní Cenu Alfreda Döblina. 

Celý popis
 • Edgar Hilsenrath

  se narodil 2. 4. 1926 v Lipsku v ortodoxní židovské rodině jako syn obchodníka. V roce 1938 s matkou uprchl do Německa. V době, kdy měl nastoupit na studia, byl i s matkou internován do ghetta Czernowitz. Pobyt v koncentračních táborech poznamenal celý jeho další život. V roce 1944 ghetto osvobodili Rusové a Hilsenrath byl znovu zatčen, tentokrát Rusy. Uprchl do Bukurešti a spojil se sionistickou skupinou, aby s falešným pasem nakonec odjel přes Turecko, Sýrii a Libanon do Palestiny. Po válce se přes Červený kříž dozvěděl, že jeho otec, kterého deset let neviděl, přežil a čeká na něj v Lyonu. Shledal se pak i se svou matkou a bratrem. V roce 1951 odchází do USA s padesáti dolary v kapse, kde se protlouká jako číšník za minimální plat, píše svou první knihu Noc, noční můru o životě a smrti v ukrajinském ghettu. Tuto knihu psal během padesátých let, ale v Německu vyšla až v roce 1971 ve velmi malém nákladu. Stejně se vedlo i knize Nácek a holič (česky Hynek 1997, překlad RT). Nejprve vyšla v roce 1971 v USA, teprve v roce 1977 v Německu. Tehdy už Edgar Hilsenrath žil v Berlíně, kam se přestěhoval z USA v roce 1975 a kde žije doposud. 

  Knihy Edgara Hilsenratha jsou dodnes v Německu přijímány poměrně rozporuplně, protože se často zabývají nepříjemnými aspekty německé historie. Přesto si však vydobyly své místo na slunci. Knihy Edgara Hilsenratha vyšly v celkovém nákladu více než pěti miliónů exemplářů, byly přeloženy do 18 jazyků a vydány ve 22 zemích světa. 

  Více
 • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se