Zpověď o smrti a pomíjivosti

Zpověď o smrti a pomíjivosti

Knihovinky, David Jan Žák, Českobudějovický deník, 15. 3. 2018

Detektivky o kriminalistovi Kurtu Wallanderovi z pera švédského spisovatele Henninga Mankella zná snad každý milovník žánru.
Jeho poslední kniha – Pohyblivý písek, je však intimní zpovědí o smrti a pomíjivosti. Mankell ji napsal necelý rok před svou smrtí, kdy bojoval se zhoubným nádorem rakoviny. Sepsal nesentimentální filozofické úvahy, v nichž řeší otázky o lidství, umění a existenci. Nacházíme v těchto esejistických textech témata, která se vinou jako červená nit i jeho romány.
Xenofobie, rasismus, mafiánské praktiky a mezinárodní politika, ale hlavně ekologie a zodpovědnost za budoucnost života na této planetě se střídají s osobní zpovědí. Od Štědrého dne roku 2013, kdy mu byl objevený nález na plicích, se musel vypořádat s vlastním strachem, s hrůzou, která ochromovala jeho mysl.
Kniha je o boji. Nakonec sice podlehl, ale zanechal po sobě silné dílo a ještě silnější poslední sbírku úvah, v nichž přemýšlí o tvorbě i o každém jednotlivém člověku a lidstvu coby celku.
Princip pomíjivosti, kdy vše vzniká, nějaký čas přežívá a spěje k nevyhnutelnému zániku, však v jeho podání není depresivní. Vede nás spíš k zamyšlení, proč my lidé máme v sobě zakódovaný vzdor, vzdorují všichni umělci svým dílem. Dokládá, že už se s tím setkáme v pravěku, v soškách, jeskynních malbách, dokonce v pravěkých loutkách objevených archeology. Stále se vrací k vytváření úložišť jaderného odpadu, v nichž zůstane jejich obsah sto tisíc let aktivní. Jak ale mohou lidé za takovou dobu tušit, co jsme jim tam nachystali? Jak je možné, že něco takového podnikáme, když naše nejstarší stavby jsou staré pouhých deset tisíc let a my dnes jen tušíme, k jakým účelům sloužily? Mankell je právem rozhněvaný, vždyť ničíme příštím generacím životní prostředí, nebereme na nic a na nikoho ohledy. Umíme jedním dechem tvořit a ničit zároveň, nekoukáme na následky, vidíme jen okamžitý zisk. Vedle toho vypráví příběhy starodávných vykopávek, fotografií, slavných obrazů a ukazuje, že my lidé nejsme jen šílenými zlatokopy, hovoří o lásce a naději. Vypráví o lidech, s nimiž se potkal, o odvaze hledat pevný bod uprostřed pohyblivých písků.

Foto:

O autorovi: DAVID JAN ŽÁK, autor je spisovatel a učitel Česko-anglického gymnázia

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se