Život na Kdysissippi ukazuje spodní patra Karlových Varů

Život na Kdysissippi ukazuje spodní patra Karlových Varů

Mladá fronta DNES | rubrika: Kraj Karlovarský | strana: 1 | autor: LEV HAVLÍČEK

Karlovy Vary - Jirka Zachožij, Dak, Džorby, Longton, Jan Jakubík, Barestil. To jsou jen někteří ze skupiny rázovitých karlovarských postav a postaviček, které se objevují v nové knize Milana Kozelky Život na Kdysissippi.
Knihu vydalo minulý týden brněnské nakladatelství Host. Kozelka ji představil na autorském čtení na nedávno skončeném Knižním veletrhu v Praze.
Kniha povídek Život na Kdysissippi vypráví o lidech na okraji společnosti a líčí jejich osudy a nekonformní život v šedesátých, sedmdesátých i osmdesátých letech minulého století. Příběhy se odehrávají především v Praze, Karlových Varech, Brně a Olomouci. Sám autor patřil z hlediska \'slušné většiny\' mezi tyto \'společenské vyděděnce\', kteří prostě jen žili po svém. Příběhy outsiderů a jurodivých blouznivců se sice odehrávají za bolševika, případné volné pokračování by se ale mohlo odehrávat i v dnešní době.
Performer a spisovatel Kozelka důvěrně Karlovy Vary zná. Narodil se v Kyselce a v lázeňském městě strávil - na střídačku s jinými místy republiky - mnoho let. Však také některé z povídek mají silně autobiografické rysy. Z karlovarských postav, které se v knize objevují, jsou už někteří mrtví, s jinými se lze setkávat dodnes.
„Tuhle knížku jsem chtěl napsat už dávno, ale neměl jsem na to. Povídku o Honzovi Jakubíkovi jsem nosil v hlavě asi dvanáct let,," dodává.
„Loni dělalo nakladatelství Host jedno číslo svého časopisu věnované beatnikům a požádali mě o nějakou vzpomínku. Napsal jsem povídku a najednou mi začaly v hlavě různé věci vyskakovat. Knihu jsem pak v podstatě napsal v jednom zátahu," líčí Kozelka.
V té době už měl vydané knihy poezie Koně se zapřahají do hracích automatů a Gumové projektily a prózy Ponorka, o legendární olomoucké hospodě a jejích lidech, a Celebrity, podle kritiků jednu z nejosobitějších satirických knih poslední doby, jež pálí mediální modly všeho druhu a hlavně město Olomouc každou svou stránkou.
Přestože Kozelka říká, že práce na knížce mu vždycky sebere veškeré síly, ví už, jak se bude jmenovat další kniha. „V Životě na Kdysissippi je asi polovina toho, co jsem chtěl napsat.
Pár dalších povídek už mám hotových a v další knížce, která se bude jmenovat Údolí pod širým nebem, budou Karlovy Vary zastoupeny ještě víc. A dělám i na knížce o kriminálech," vypráví. Tu nosí v hlavě už dlouho. Komunistickými kriminály prošla díky tehdejším paragrafům -zbraním na nepřizpůsobivé řada jeho přátel, známých, konec konců i on sám. Před časem se svěřil, že psaní této knihy je pro něj psychicky velmi náročné, protože vracející se vzpomínky jsou najednou velmi živé a bolestné.
Kniha Život na Kdysissippi se dostává v těchto dnech do distribuční sítě. Stát by měla kolem 230 korun.

***

„Najednou mi začaly v hlavě různé věci vyskakovat. Knihu jsem napsal v jednom zátahu," Milan Kozelka

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se