Život je zlej

Život je zlej

Kateřina Kadlecová, Reflex, 15. 11. 2018 

Druhý román Dity Táborské Běsa se opět týká HLEDÁNÍ IDENTITY

LITERATURA | Loni debutovala Dita Táborská (*1981) románem Malinka o adoptované dívce hledající své kořeny. V autorčině letošní, třistašedesátistránkové próze Běsa je Malka coby vedlejší postava nachází. Možná.
Běsa je dětská zkratka používaná pro popis jednoty dvojčat Běly a Sabiny, jejichž deprimující osudy v sedmi kapitolách naturalistického psychologického románu sledujeme. V té první, ještě těsně předrevoluční, testují třináctileté holky ze sídláku svoje vztahy k rozvedeným rodičům a jedna z nich taky drogy, v posledním oddíle to přizpůsobivější, ale přesto nešťastné dvojče napravuje vlastní i sestřiny chyby a snaží se konečně smířit se světem i se sebou.
Běsa je románem ambiciózním a rozkolísaným zároveň. Vyprávění střídá perspektivy, prostředí i časové roviny, er-forma ustupuje v emotivních uzlech du-formě tří různých mluvčích, z prosté reality čtenáře vytrhne neústrojný, patetický dialog pana Smrta a nesnesitelně nesklonné paní Bůh.
Standardní češtinu ozvláštňuje jazyk ukrajinských Čechů z vesnice Bohemky i nářečí sudoměřické tety; epizodních postav je ostatně tolik, že se některé nepodařilo patřičně vykreslit. Dita Táborská však má zajímavá témata – náhradní rodinnou péči, rozličnost společenských rolí ženy a možných podob ženství nebo hledání identity – a na její třetí román si rády počkají tisíce čtenářů (vlastně spíše čtenářek), které svým osobitým stylem dokázala další nadějná nová autorka brněnského nakladatelství Host oslovit.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se