Zběsilá honička na stránkách krimi jako ve 3D

Zběsilá honička na stránkách krimi jako ve 3D

Dánský kriminální autor Jussi Adler-Olsen je jedním z mála spisovatelů, kteří získali Skleněný klíč. To je cena za nejlepší skandinávský krimiromán, která pomáhá čtenáři orientovat se v záplavě severských detektivek, z nichž ne všechny jsou kvalitní a stojí za čtení. Některé jen jedou na módní vlně. Ne tak Olsen – on je naopak tím, kdo mohutnou vlnu zvedá a čtenáře je na ní schopný dovést do těch nejdramatičtějších míst. Oceněný román se jmenuje Vzkaz v láhvi a v češtině je právě na pultech. 

Bizarní trojlístek 

Začalo to Ženou v kleci, románem o únosu političky, pokračovalo nemilosrdnými Zabijáky. Třetí ze série odložených případů, které řeší šéf oddělení Q komisař Morck, má největší spád, je nejnapínavější a stojí na kontroverzním, i když trochu okoukaném tématu polouzavřených náboženských sekt. A obsahuje tak dokonale popsanou zběsilou automobilovou honičku, že má čtenář pocit, jako by seděl v kině na 3D projekci filmu. Olsen je možná ještě lepší než jeho norský kolega Nesbo, jeho hrdina Morck však bohužel není tak sexy jako Nesbův Harry Hole, proto zřejmě nepoutá tolik pozornosti. Problematickým outsiderem v policejním sboru je však rovněž, jeho svérázné ironii rozumí málokdo a servítky si taky dvakrát nebere. Už ve třetí knize s ním spolupracuje syrský pomocník Asad, kterého původně oddělení Q najalo na úklid, ale jeho pozorovací schopnosti se ukázaly být víc než detektivní. A podivná Rose, sekretářka, s níž není radno si zahrávat. 
Právě tenhle trojlístek, bezpochyby nejbizarnější vyšetřovací skupina v současné kriminalistice, je zdrojem odlehčení v jinak ďábelsky napínavém příběhu. Točí se kolem vzkazu v lahvi s naléhavou prosbou o pomoc, který už před mnoha lety kdosi napsal krví a vhodil na dánském pobřeží do moře. A zdá se, že podobných obětí, jejichž zmizení nikdo nenahlásil, stále přibývá. 

Dlouhé čekání 

Proč je Olsen lepší než většina ostatních severských autorů? Mistrně střídá perspektivy. Vypráví z pohledu obětí, pachatele, vyšetřovatelů. A mění je zrovna v tom nejnapínavějším. Jen to občas přehání s humorem, který do suterénních pracoven oddělení Q vnáší, jsou okamžiky, kdy by se čtenář vztekl, nechce číst o směšném kancelářském honu na masařku, ale o záchraně unesených dětí. Ano, a ta honička: dvě auta a vlak, dálnice, sjezd do pole, průjezdy závorami, přes uzavřený most, policejní houkačky, zkrátka jako vystřižené z akčního filmu. Čtvrtý a zatím poslední Olsen vyjde na jaře. Bude to dlouhé čekání. 

Recenze: kniha 85 % 

Foto: 

O autorovi: Klára Kubíčková, redaktorka MF DNES

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se