Zbavit se starostí živých

Zbavit se starostí živých

Hospodářské noviny | 25.5.2011 | rubrika: Kultura | strana: 13 | autor: Helena Stiessová

Literatura

Dalším krimi příběhem z nyní tak oblíbené severské oblasti je román Zimní oběť Monse Kallentofta.

Významný švédský spisovatel Mikael Niemi při poslední návštěvě Prahy prohlásil, že každý skandinávský autor musí napsat aspoň jednu detektivku - uváděl zde totiž svůj krimi příběh Muž, který zemřel jako losos. Nespecifikoval však, jestli je to nutnost, nebo spíš potěšení. Podle toho, s jakou vervou se do toho severští autoři pouštějí, to zřejmě bude výzva.
Také kritikou oceňovaný Mons Kallentoft (1968) se po několika románech bez mrtvol nechal zlákat. Zvládnu úskalí tradičního žánru? Dokážu mu přidat něco nového? Zřejmě tomu nejde odolat. Jako odpověď na podobné nevyslovené otázky vznikl román Zimní oběť.
Zápletka je brutální a zavání rituálním motivem - na stromě v pustině u Linköpingu visí hlavou dolů nahé a zohavené mužské tělo. Vyšetřování vraždy připadne inspektorce Malin Forsové a jejím kolegům. Začíná systematická práce bez pevné pracovní doby. Všudypřítomnou kulisou, která se nedá odbýt a jež jako by policejnímu týmu bránila v cestě za řešením, je krutá únorová zima. Skrz ledovou hradbu se vyšetřovatelé postupně probíjejí k odhalení. Jde ovšem o to, jestli to stihnou včas...
Takhle si Mons Kallentoft narýsoval osnovu. Sleduje na ní policejní rutinu a občas se noří hlouběji do života vyšetřovatelky Forsové. Navíc se ale soustředí na postavu obvykle opomíjenou, totiž na oběť. Provokativní hlas mrtvého tlouštíka neslyšně promlouvající k živým uvozuje některé kapitoly a přidává se tak k vnitřním úvahám postav, které měly větší štěstí a ještě žijí. Tohle štěstí nicméně autor relativizuje. „Jaká je to úleva zbavit se starostí živých,“ konstatuje mrtvý.
Je znát, že Monsu Kallentoftovi nejsou jeho postavy lhostejné, přemýšlí o nich a tak nějak s nimi i soucítí, když už je postavil tváří v tvář násilí a vraždě. Zároveň jeho styl místy ukazuje, jak snadné je sklouznout od soucitu k mírnému patosu, když je snaha zjitřit čtenářovy city příliš úporná. Přesto je Kallentoftův lidský přístup docela příjemnou změnou oproti mnohým jiným současným detektivkám, kde se člověk scvrkl v pouhý nástroj k posunutí děje.
Mons Kallentoft

Zimní oběť (Přeložila Luisa Robovská)

Host, Brno 2011, 480 stran, 329 korun

O autorovi| Helena Stiessová autori@economia.cz

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se