Zapamatujte si jméno Bellová

Zapamatujte si jméno Bellová

06.06.2011 - František Cinger - Kultura - str. 08

Monolog ženy, které bylo v roce 1989 osmnáct let, nazvala Bianca Bellová Mrtvý muž. Proč, to patří k jednomu z tajemství postavy, která se postupně v příběhu obnažuje.
Autorka předcházející prózy Sentimentální román (2009) nezapře, že za své literární vzory považuje Charlese Bukowského nebo Elfriede Jelinekovou, takže nová česká literatura promlouvá odlišným způsobem, než jsou stylisticky uhlazené autobiografické vzpomínky.
Hlavní postava navíc provokativně volá, „zda jsou nutný tyhle proustovsko-bergmanovský exkurzy do dětství“, a přiznává tak další inspirace. Jde přitom o život hned několika lidem. Samozřejmě vypravěčce, potom dvojčeti Davidovi, mamince, která je dost v pozadí, což je škoda, také otci (či otčímovi?), profesorovi hudby, o němž lze jen tušit, že se před rokem 1989 snažil chovat společensky konformně.
Nejvýraznější je snad babička, jejíž muž byl „pověšen“ v roce 1950, ale o mnoho víc se o něm čtenář nedozví.
Bellová dokazuje, že je výtečná vypravěčka, která ze střípků vzpomínek a situací skládá pomyslný krasohled, který však ukazuje život těžce postižených lidí. Postižených samotou uprostřed druhých i vlastní rodiny.
Otec z ní po roce 1989 odchází, snad aby se víc věnoval milované renesanční hudbě. Scéna, kdy potká v tramvaji dvojče Davida a jedinou reakcí je posunutí brýlí na nose a pokračování četby nějakého časopisu, patří k silným momentům.
Vůbec chlad vyzařující téměř ze všech postav je zarážející a o postavách cosi vypovídající. Nakonec i vypravěčka na svém bývalém nejvíc milovala gesto, když si ráno nasazoval hodinky – přitom spávali vedle sebe jako bratr a sestra. Ale po sexu toužila a prožívala ho bouřlivě, ovšem pro druhého.
Takže se ukazuje dvojnásobná osamělost, přitom vše, co vypravěčka podniká, je vlastně výkřikem touhy k někomu patřit, o někoho se starat.
Je to brilantně napsaná postava skrývající mnohá tajemství, a snad je dobře, že ne všechna jsou objasněna. Jen v detektivce se čtenář dozví úplně všechno.

***

Bianca Bellová: Mrtvý muž Host, 110 stran, 199 Kč

Foto popis|

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se