Záhadný krvavý zločin

Záhadný krvavý zločin

KNIHOVINKY, David Jan Žák, Českobudějovický deník, 3. 9. 2015

Spisovatel Peter May, který se proslavil trilogií z ostrova Lewis, jež zahrnuje romány Skála, Muž z ostrova Lewis a Šachové figurky, se pustil do francouzské série. Tedy v našich literárních vodách, v Británii už vyšlo pět dílů a poslední šestý se chystá. Na naše knihkupecké pulty zavítal první díl Výjimeční lidé. Tento Skot žijící ve Francii nás seznamuje s pátračem Enzou Macleodem. Pro čtenáře je zajímavé, že Macleod se jmenoval i hlavní hrdina zmíněné trilogie. Enzo však se svým jmenovcem nemá nic společného, je učitelem biologie ve francouzském Toulouse a jednoho dne se vsadí s bývalým forenzním technikem. Nejde o nic menšího, než vyřešit neobjasněný krimi případ smrti poradce předsedy francouzské vlády, později filmového kritika Jacquese Gaillarda. Byl zavražděn před deseti lety. Nové metody studia zločinu by podle Macleoda měly rozluštit i tento záhadný krvavý zločin.
Autor se vydal do kalných vod nejvyšší elity země, která studuje a studovala na prestižní škole, z níž vzešli vysoce postavení politici a na níž oběť přednášela. Peter May v románu dokazuje, že zná velice dobře dílo Agathy Christie, příběh silně evokuje jejích Deset malých černoušků. I tady s hrdinou sledujeme uzavřenou společnost. Kdo se na vraždě geniálního pedagoga podílel, musí určit z několika znaků, které ho vedou k rafinovaně ukrytým Gaillardovým ostatkům. Kope dokonce i na středovém kruhu fotbalového stadionu.
Schéma prvního dílu je celkem předvídatelné. Příjemně osvěžující je ovšem jiná než detektivní rovina: hrdinovy vztahy. Macleod má totiž dcery i novou přítelkyni. Takže i ti, kteří neholdují tomuto žánru, si přijdou na své. Tato rovina je totiž místy ještě poutavější než pátrání po pachatelích.

O autorovi: David Jan Žák, spisovatel

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se