Vzkaz vlastní krví

Vzkaz vlastní krví

KNIHOVINKY 

Získat Skleněný klíč je pro skandinávské autory krimirománů vytouženým snem. Splní se jen těm nejlepším. A vzhledem k tomu, jaká záplava thrillerů a detektivek ze severu Evropy proudí, je nelehké se v nich zorientovat. Dán Jussi Adler­Olsen získal Skleněný klíč za román Vzkaz v lahvi. Jen v rodném Dánsku se prodalo více než dva miliony výtisků. 
Autor navazuje na své předchozí úspěšné romány – Ženu v kleci a Zabijáky. Komisař Morck z oddělení Q, kde se řeší odložené případy, je problematickým článkem kriminalistického sboru; outsider, co sídlí ve sklepě. Je ironický, mnohdy pro své okolí nesnesitelný, zároveň však trpí výčitkami svědomí vůči svým bývalým kolegům, mrtvým a invalidním. Stále s ním spolupracuje Syřan Asad a sekretářka Rose, která je více méně schizofrenní. Máme před sebou bizarní trojlístek, který je zdrojem příjemného a odlehčujícího humoru v jinak napínavém příběhu. 
Jednoho dne se na Morckově stole objeví několik let starý vzkaz v lahvi. Pisatel píše vlastní krví a naléhavě volá o pomoc. Lístek je skoro nečitelný, jediné slovo je jasné – POMOC. Příběh se točíkolemnáboženskýchsekt. Oběti pocházejí právě z takových rodin a jak se ukáže, nejde jen o pisatele vzkazu. Zmizení dětí, která nikdo nikdy nehlásil, přibývá a Morck má co do činění s chladnokrevným vrahem a únoscem v jedné osobě. Je však vždy krok pozadu, a to může být osudné nejen dětem a jejich rodinám, ale i celému vyšetřovacímu týmu. 
Olsen v románu skvěle střídá vypravěčské perspektivy, nahlížíme dramatické události z pohledu nejen vyšetřovatelů, ale i obětí a pachatele. Mění je ve chvílích, kdy máme nervy našponované a slabší povahy postihuje vnitřní chvění. Jsme svědky boje o život dvou sourozenců, automobilové honičky, je nutné dohnat jedoucí rychlík, sjet na úzkou polní cestu, vyhnout se policejnímvozůma dojet onen tmavý nenáviděný vůz, který řídí lidská kreatura, co se nezastaví před ničím. Akční scéna, za níž by se nemusel stydět žádný filmový tvůrce... 

Foto: 
O autorovi: David Jan Žák, spisovatel 


Vyšlo také v:  Jindřichohradecký deník; Písecký deník; Českokrumlovský deník; Prachatický deník; Strakonický deník; Táborský deník

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se