Vyšel nový román Stiega Larssona

Vyšel nový román Stiega Larssona

Novinky CZ, 15. 9. 2009, Tereza Radváková, 

Nakladatelství Host letos vydalo druhou část z trilogie Milénium švédského novináře a spisovatele Stiega Larssona. Detektivní román Dívka, která si hrála s ohněm navazuje na knihu Muži, kteří nenávidí ženy. Autor v něm sleduje osudy známých hrdinů a odkrývá jejich dávnou minulost.

Hlavní postavou je tentokrát Lisbeth Salanderová, dívka s nekonvenčním vystupováním i názory. Autor zdůrazňuje kontrast mezi jejím společenským zařazením a velkým talentem. Právě tento kontrast považuji za poněkud přehnaný. Lisbeth se v průběhu děje stává téměř „superženou" - bez jakéhokoli vzdělání disponuje vědomostmi hodnými renomovaného vědce a bez potíží řeší problémy, s nimiž si nikdo neví rady.

Příběh má rychlý spád

S postavou dvanáctiletého dítěte přepere profesionálního boxera. Díky událostem, vylíčeným v předchozí knize, disponuje neomezenými prostředky, které se však nerozmýšlí rozdávat potřebnějším. Když ji proto později policie stíhá jako podezřelou z vraždy, několik osobností stále věří v její nevinu. Salanderová má zkrátka pouze nepřátele, nebo přátele na život a na smrt.

Oceňuji spisovatelovu snahu vsugerovat čtenáři, že i ze zhoubného prostředí může vzejít perla. Larsson však popírá Zolovy principy determinace natolik tvrdošíjně, že to místy působí nereálně. Zaměřuje se navíc pouze na Salanderovou, ostatní postavy vyznívají ploše a nezajímavě. Nicméně nutno říci, že její příběh má rychlý spád a naplňuje jej velké množství nečekaných zvratů - události na dalších stránkách tak vždy znamenají překvapení.

Osobitý pohled na společnost

Román lze označit jako klasickou detektivku, ale tyto „klasické" postupy skandinávské literatury Larsson v mnohém obohacuje. Přidává osobitý pohled na současnou společnost.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se