Výhled nejen do skály

Výhled nejen do skály

Veronika Matějičná, Kult 04/08

Daniel Soukup,  autor řady literárněvědných studií, učitel na pražské Literární akademii a překladatel, publikoval své verše v časopisech Souvislosti, Babylon, Tvar a Listy, ve sbornících a soukromých tiscích. Nyní vydal v nakladatelství Host svou první knižní sbírku Výhled do skály.

Sbírka sestává z pěti tematických oddílů: Hádanky na doma, Rána, Silva Rerum, Neviditelně, Berlín. V prvním oddílu se autor věnuje rodinnému krbu a zázemí. Pozastavuje se nad roztomilými všednostmi rodinného života a díky často vtipným metaforám z básní vyzařuje poklidné štěstí. Kapitola Rána obsahuje čtyři básně, ve kterých autor patrně přemýšlí nad vztahem ke své ženě a nad tím, jak by mu bez ní bylo těžko. Jde o úvahu nad plynutím života a času, o jakýsi monolog se sebou samým.
Silva Rerum - to je několik čtyřverší, eufonicky vykreslujících tvář přírody v podzimním a zimním období, ale také jsou to básně o pravdě a návratu člověka k přírodě. Podobně laděný je i oddíl Neviditelně, který vykresluje přírodu tentokrát na jaře a v létě, její rozmanitost a příběhy každého dne, autor si všímá docela obyčejných věcí a událostí a obléká jim svými metaforami kabát nevšednosti.
Na rozdíl od předchozích statí, které jsou spíše lyrické, je část Berlín laděna epicky; každá báseň je jakoby samostatný příběh, vyprávění, popis, verše nejsou tak vzletné. Jsou to dojmy z města, zamyšlení se nad jeho obyvateli a nad samotou.
Soukupova poezie je intimní, citlivá a jemná. Potěší bohatá slovní zásoba a originální spojení. Básník si se slovy a verši pohrává, nechává je volně plynout, časté jsou také neologismy, podobně jako například u Skácela. Na druhou stranu je u nepopisných básní často obtížné rozpoznat pointu, obsah a děj. Čtenář se zamotává do eufemisticky kupených spojení a smysl básně nakonec unikne. Určitě ale jde o zajímavé dílko a s dalšími sbírkami budou jistě tyto drobné vady na kráse ubývat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se