Vražda v rašeliništi

Vražda v rašeliništi

David J. Žák, Českobudějovický deník, 27. 2. 2015

KNIHOVINKY

Po románu Skála přichází k českému čtenáři Muž z ostrova Lewis Petera Maye. Kniha by se klidně mohla jmenovat Muž beze jména, Muž bez paměti nebo Muž, který nemá na výběr. V rašeliništi je nalezeno dokonale zachované tělo zavražděného mladého muže. Policisté si myslí, že se jednalo o rituální vraždu starou stovky let, mladík má však na pravé paži vytetovaného Elvise. Autor tak navazuje na úspěšný předchozí román, aby své čtenáře zavedl na ostrov, kde je vše ohraničeno, prostor samotného ostrova i osudy lidí.
Odlehlost a uzavřenost dává příběhu nádech existenciálního dramatu s hororovými prvky. Vládne tu bezčasí, jako by minulost prosakovala do přítomnosti, jako by nemohla být nikdy zapomenuta. Prostředí ostrova je jako dělané pro temný příběh. Autor je bývalý novinář, který si nedovolí ke čtenáři ani ke svým postavám žádný sentiment. Dokáže nám vsugerovat, že lezavý vítr, co profukuje kabáty postav, ohrožuje i nás, při četbě zažíváme fyzicky pocity strachu,jako bychom byli imy přímo na ostrově, v nehostinné pustině.
Na tomto odlehlém místě jsme se díky Peteru Mayovi ocitli už v románu Skála, v něm představil hlavní hrdiny, místní rodáky, kteří mají za mateřštinu gaelštinu. Bývalý policista Finn Macleod sem přijíždí, aby obnovil rodný dům, místo toho se objeví mrtvola mladíka v rašeliništi. A Finn se snaží zjistit, proč byl zavražděn. Kriminalisté ještě nedorazili a na hrdinu opět nepříjemně doléhá minulost. Román rozkrývá i věčný boj mezi katolíky a protestanty, příběh má silný sociální rozměr, nejedná se tedy o pouhou "kriminálku".
Anglosaští kritici vymysleli pro Maye termín literarycrime, krimi román s přesahem do krásné literatury. A aby to nebylo málo, vydal už český nakladatel i závěrečný díl trilogie, nazvaný Šachové figurky. Trilogii máme v rukou a teď se jen pustit do čtení. Pozor ovšem, aby se nám nehostinná sychravost nezadřela až příliš pod kůži.

O autorovi: David Jan Žák, spisovatel

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se