V případu Babice stále zůstávají nezodpovězené otázky

V případu Babice stále zůstávají nezodpovězené otázky

Třebíčský deník | 14.11.2008 | autor: Lenka Novotná 

Moravské Budějovice - Nezodpovězené otázky minulosti znovu ožívají. Díky nové knize Luďka Navary a Miroslava Kasáčka Mlynáři od Babic, která bude v pátek slavnostně představena v Moravských Budějovicích.

Tragédie, která se odehrála 2. července 1951 v babické škole, měla dalekosáhlé následky, jež přesáhly hranice tehdejšího okresu. Zrůdnost totalitního režimu se tu projevila v obludné velikosti a zasáhla celé rodiny na několik příštích generací.


Vražda tří komunistických funkcionářů rozpoutala vlnu teroru, poprav a poté i konfiskací celých majetků. Na to vše upozorňuje publikace, ke které Miroslav Kasáček, zeť lukovského mlynáře Melkuse, sbíral materiál od roku 1968 po rodinách a pamětnících oné tragické noci. Sám mlynář Melkus byl zatčen a souzen o rok dříve, než v Babicích došlo ke střelbě. Jeho osud byl předvojem událostí, které měly přijít o rok později.


„Součástí slavnostního uvedení knihy je výstava materiálů i promítání dokumentárního filmu. Na dvanácti panelech jsou instalovány nejen písemné materiály, které nebyly doposud publikovány, ale i dobové archivní materiály státní bezpečnosti a historické fotografie. Přidány jsou dopisy z cel smrti, které byly ve většině případů rodinám doručeny až po pádu komunismu,“ sdělil vedoucí muzea v Moravských Budějovicích Václav Kovář.


„Jeden samostatný panel je určen vyšetřovatelům a příslušníkům Sboru národní bezpečnosti a státní policie, kteří se přímo na tragických událostech podíleli, tehdy jako zaměstnanci sborů,“ dodal Kovář.


Slavnostní setkání autorů i pamětníků proběhne od 17 hodin v Zámeckých konírnách. Zúčastní se ho mimo jiné i senátor Vítězslav Jonáš, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, europoslanec Ivo Strejček a hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil.

Případ Babice v datech

1948 - vstupuje v platnost zákon na ochranu republiky

2. červenec 1951 - vražda tří funkcionářů místního národního výboru a stranických funkcionářů v babické škole řídící učitel Tomáš Kuchtík, lesní dělník Josef Roupec, skladový dělník Bohumír Netolička, tesař František Bláha jako jediný přežil, pachatelem je údajný agent americké CIC Ladislav Malý

mezi lety 1951 – 1958  - bylo v souvislosti s Babickým případem odsouzeno celkem 106 lidí. Jedenáct k trestu smrti, mezi nimiž byli i tři katoličtí kněží
Václav Drbola, Jan Bula a František Pařil, čtyři k doživotnímu trestu a ve dvaadvaceti případech byl udělen trest odnětí svobody na 20 až 25 let. Celkem bylo rozdáno v hlavních procesech více 1200 let žaláře.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se