V Medvědíně není jen legranda

V Medvědíně není jen legranda

Veronika Havlová, Respekt, 22. 1. 2018

Čeští čtenáři mají k dispozici kompletní dílo sloupkaře a bestselleristy Fredrika Backmana. Jeho nejnovější román Medvědín, vydaný jako sázka na předvánoční trh, nás přivádí do stejnojmenného městečka, které se potýká s osudem mnoha jiných městeček po celém světě. Významné podniky se přesouvají do větších sídel, práce je čím dál méně a brzy bude jediným prosperujícím podnikem místní hospoda. Jedinou naději představuje juniorský tým klubu HC Medvědín. Pokud zvítězí ve finále nejvyšší soutěže, vznikne tu hokejové gymnázium, nový stadion i nová pracovní místa. A hokej tady milují všichni: děti i dospělí, hráči i jejich rodiče. Až na Mayu, která ale miluje svého otce, sportovního ředitele klubu. A moc se jí líbí nejzářivější hvězda juniorů Kevin, který na bedrech nese naděje celého města. Trochu moc tíhy na sedmnáctiletého kluka, tohle musí skončit tragicky – jak autor předesílá od prvních vět. 
Backman je velmi zručný autor, ostatně bývá označován za mistra ironie, ale také za mistra kýče. Dovede kombinovat humor a lehkost se závažnými tématy tak, aby se čtenáři bavili, zároveň však měli pocit, že věnují čas kvalitní a hluboké četbě. V případě Medvědína sice ubral na humoru a přidal na vážnosti, ale opět stvořil spíš dokonalý midkultový konstrukt, v němž má každá z postav přesný úkol. Její charakter je zvolen tak, aby zapadal do výsledné mozaiky a občas třeba trousil motivační myšlenky. 
Přesto je tu jedna podstatná věc: Backmanovi se povedlo zachytit téma znásilnění. Čtenář může nahlédnout do mysli dívky, která už nikdy nebude jako dřív, která se bude už vždycky bát. A ví, že pokud znásilnění ohlásí, způsobí bolest nejbližším a poštve proti sobě velkou část města. Snad tak někteří další pochopí, že znásilnění a sexuální obtěžování není taková legranda, jak se to mnohým zdejším komentátorům jeví.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se