Union Atlantic

Union Atlantic

V románovém debutu Adama Hasletta (nar. 1970), finalisty soutěže o Pullitzerovu cenu, je Union Atlantic jméno velké americké banky. Knihu, jejíž obsah se pokouší ukázat modelový případ příčin vzniku současné „finanční krize", vydalo brněnské nakladatelství Host.
 

Zdálo by se, že noříme-li se do prostředí, v němž hlavní slovo má „řeč čísel", půjde o čtení poněkud suchopárné, nepřehledné až nudné. Ale opak je pravdou, Adam Haslett zvolil bystrý, někdy až útržkovitý styl vyprávění, natěsnal do vzájemné blízkosti kontroverzní, nesnášenlivé, rozporuplné osudy a vytvořil napínavý syžet. Čtení má spád, jednotlivé postavy, i když jsou v silném antagonismu, ba dokonce v negaci, si získávají porozumění anebo alespoň jakési sympatie.

O čem je tento příběh? Vágně řečeno: dotýká se problémů až příliš aktuálních. Existuje velký bankovní dům se složitou sítí podpůrných firem, které mají jediný cíl a vidinu - zisk. Jak virtuální je tento pojem, dokládá autor snadno - mluví o peněžních spekulacích a investicích, dluhopisech, vkladech a riskantních převodech - je to „hra" na „výrobu" peněz. Někde hodně vzadu jsou drobní vkladatelé, ale také silnější investoři, dokonce stát, jako ten, kdo by měl na peněžní toky dohlížet a kontrolovat je. Haslett ukazuje svět bankovních makléřů v jeho chladu a bezohlednosti, skvěle představuje způsob, kterým dochází k odosobnění, k odsunutí lidskosti až za vysoké položky na osobních kontech majitelů a manažerů firmy.

To je jeden plán příběhu. Autor do něj přetavil mechanismus, jenž nakonec nevydržel přepětí, zkolaboval a už několik let je pojmenován jako „finanční krize". V další linii ale postoupil a do kulis rozestavěl několik postav, aby na nich, a především na dramatu jejich vzájemných setkání, střetů, neporozumění i pokusů o účast či přiblížení, zhodnotil šance, které takto nastavený, navíc globálně propojený svět poskytuje a sám má.

Jednoduchostí připomíná kniha Adama Hasletta antické drama. Je tu stárnoucí žena - Charlotte Gravesová - neoblomně hájící mravnost a pravdu, podobně jako její bratr Henry, který už ale poněkud slevil z ryzích zásad. Charlottino černobílé vidění zabarvuje pomocí ústupků, aby vše udržel ve zdánlivém pořádku a uchránil nevědomý svět lidí, kteří do peněžního systému vstupují s důvěrou v ochranu svého majetku. Temnou stranu zastupuje Doug Fanning, muž středního věku, s drsným dětstvím prožitým v chudších poměrech vedle matky alkoholičky. Doug je také voják, byl v Iráku, účastnil se vojenských akcí a v jeho podvědomí je vina za zmařené nevinné životy. Mezi nimi se nachází nevyhraněný mladík Nate Fuller, který jakoby přechází z jedné strany na druhou, čímž obě znejišťuje. Do bezcitného světa vnáší něhu a do prostoru pravověrnosti zradu. Díky němu, ale vůbec díky věrohodnému vykreslení psychologie zúčastněných, se autorovi podařilo rozrušit jednoznačnost a formálnost zvolených typologií. Nutí čtenáře k zamyšlení nad pohnutkami, cíly a důsledky jednání vedených jistými záměry či dokonce předurčeností.

V románu Union Atlantic Adam Haslett udržel napětí. Tomuto občas až detektivnímu příběhu velmi prospívá věrohodnost prostředí i realistický pohled na pohnutky jednajících postav. Čtivost zvyšuje fakt, že námět je čerpán z aktuálně řešených problémů, ale zákonitosti a vztahy zároveň poukazují k tradičním vzorům. Celek je proto neotřele poutavý a nepochybně stojí za pozornost.

Adam Haslett, Union Atlantic, Host, Brno 2010, překlad: Martina Neradová, 296 s.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se