Tvář vody v knižní podobě

Tvář vody v knižní podobě

David Jan Žák, Českobudějovický deník, 31. 5. 2018

Mexický režisér Guillermo del Toro se nespokojí jen se svými deseti filmy, on své příběhy vydává společně s Danielem Krausem i v románové podobě. Zatím posledním projektem je Tvář vody, fantasy snímek, jehož vizuální forma okouzlila nejen porotu na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, ale ovládla i oscarové klání.
Problémem filmu je, že není ani rybou, ani rakem, není thrillerem, protože mu chybí napětí, není hororem, ani sociálním dramatem a romancí se stává až v poslední třetině. Podobně bychom zřejmě přemýšleli i o stejnojmenné knize, kdyby se Danielu Krausovi nepodařilo vymanit se z područí filmového scénáře.
Naštěstí zpracoval námět tak, že nejde o pouhý přepis. Bohudík! Jedná se o jistou variaci Krásky a zvířete. Němá uklízečka Elisa je osamělá, žije v malém pokojíčku nad kinem a pracuje ve výzkumném středisku, které je přísně střežené. Tady je ukryt žabernatý bůh Amazonky. Američané jej chtějí zneužít ve svém jaderném programu proti Sovětskému svazu. Ocitáme se v 60. letech minulého století. Elisa se do obojživelníka zamiluje, čímž je zaděláno na drama, ne nepodobné Shakespearově dramatu Romeo a Julie. Román zachovává jen základní linku příběhu, více pracuje s charaktery postav, s jejich motivací, popisem prostředí, který svými metaforami občas hraničí s klišé, nezaměřuje se jen na milostnou romanci, ale střídá rychle prostředí, všímá si více vedlejších dějových linek, a tím je prokreslenější a dramatičtější než film. Knižní Tvář vody přesto zachovává poetiku, je plná romantiky, tak jako filmová předloha, která je ovšem na rozdíl od knihy žánrově vyprázdněná. Kdo by ovšem očekával druhý Faunův labyrint, byl by zklamán. Film doporučuji spíše ženám a dívkám, knihu i ostříleným mužům.

O autorovi: DAVID JAN ŽÁK, Autor je spisovatel a učitel Česko-anglického gymnázia.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se