Tři knihy z Brna, o Brně a v Brně

Tři knihy z Brna, o Brně a v Brně

Mladá fronta DNES | 10.12.2010 | rubrika: Jižní Morava | strana: 5 | autor: Jana Soukupová


Úlomky myšlenek talentovaného člověka, který neměl čas dozrát, hutné verše brněnského lékaře i spojení streetartového básníka se současnou fotografií. Letošní nabídka brněnských nakladatelství hýří všemi odstíny nejrůznějších barev a nálad.

Knih spojených nejrůznějšími nitkami s Brnem vychází poměrně hodně. Ale v tisku se na jejich reflexi obvykle nedostává. Krajové náměty si pro sebe totiž zaberou převážně jiné múzy, třeba vývozní divadelní představení nebo koncert či deska kapely, která hraje po celé republice na festivalech. Případně větší či významnější výstava. Například.
Brno je přitom baštou prestižních nakladatelských domů, jako jsou Host vydávající každý měsíc též literární časopisnebo Druhé město (dříve Petrov) pěstující si kromě Michala Viewegha též přední české básníky, případně Větrné mlýny se svou řadou (nejen) dramatických textů. Mimořádné věci vycházejí i v Doplňku, nakladatelství Barrister & Principal, u Šimona Ryšavého, v Jotě, ve Welesu či v nakladatelstvích jednotlivých vysokých škol... Zkrátka v mnoha z brněnských více než padesáti nakladatelských domů.


(...)

 

Během chůze Brnem

Na letošním podzimním festivalu HOSTování představilo vydavatelství Host vcelku hbitě vydanou knihu, o jejíž přípravě už MF DNES na straně Umění a kritika letos v lednu psala. Povedlo se sehnat peníze, vydavatele i příležitost, jak fotografickou brožuru Petra Daniela a Pavla Šešulky s básněmi streetartového výtvarníka Tima v Brně přivítat.
HOSTování bylo tedy zahájeno vernisáží snímků obou na knize účastných fotografů, které Timo přímo na zdi sálu v Domě pánů z Kunštátu doplnil svými básničkami nasprejovanými přes šablony. Ty ostatně znají Brňané z nejedné brněnské popelnice, sloupu, schodiště či zdi.
Antonín Dufek, autor úvodního slova na vernisáži a závěrečného v knize, několikrát zdůraznil, že u obou fotografů vůbec nejde o to, co který z nich fotil. Na výstavě nebyly v tomto smyslu fotografie popsány vůbec, v knize jen na závěr, takže se skutečně obtížně dohledává, co vyfotil „zavedenější“ fotograf Petr Daniel, který má na kontě knih o Brně už několik, a co důchodce-pohodář Pavel Šešulka, kterého kolega po létech přiměl znovu fotit, tentokrát však na digitál a barevně. Nemám fragmentální fotografie, z nichž se kniha obou tvůrců skládá, nijak v oblibě. „Nemožnost pečlivě komponovat ať už pro nedostatek času, nebo hlavně pro nemožnost ,přestavovat‘ viděné“ nemusí být sice podle Antonína Dufka chápána jako nedostatek, ale obvykle v sobě skrývá fikanou možnost prohlásit za velké umění každý blaf.
Když jsem fotografie viděla jednotlivě, dokonce i na výstavě, příliš mne neoslovily. Drsné světlo, surová pouliční barva a navíc ty „nastřelené“ záběry výkladů, billboardů, noh či zadků kolemjdoucích... „No a co, to má být jako všechno?“ říkala jsem si. Namilost jsem vzala zprvu jen Timovy básničky, které se v knize ocitají ve stejné úpravě, totiž jako na papír převedený nápis ze šablony, kterou streetartový výtvarník „na ulici“ používá při výzdobě městského mobiliáře či zdí.
„Ze dna prázdné/ snění denní/ vypařené není/ v mlhách ranních/ v prázdných/ dlaních,“ totiž obstojí i samostatně. Stejně jako výkřik: „Každý ráno/ otočit se k Bohu/ sám si totiž asi/ nepomohu.“
Na spojení s „nastřelenými“ fotografiemi jsem se však zprvu dívala s velkou nedůvěrou. Jenže kniha, kterou graficky upravil Andrej Bielak a vtipným závěrečným textem opatřil i Blahoslav Rozbořil, s fotografiemi a Timovými básničkami provedla cosi obdivuhodného. Celek seřazený do 132stránkové publikace v měkké vazbě, na skvělém křídovém papíře a s dobrým tiskem začal mluvit. Z fragmentů a básní se najednou poskládal osobitý celek. A na něj mají tvůrci samozřejmě plné právo. Je to jejich pohled. Pohled na Brno plné chodců, dlažby, slunce, barev, skel výloh i prosklených domů, plné Timových něžných básní. Převážně letní prosluněné Brno, které je stejně tak složené z dívčích nohou nebo zadniček v obtažených sukních jako z písmen všudypřítomné reklamy a kousíčků zeleně. Teprve nad knihou Během chůze Brnem jsem tedy pochopila, co nám chtěli fotografové říct.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se