To je kniha nejen o volavkách

To je kniha nejen o volavkách

Volavka stojí nehybně, nenápadně, ale jediným seknutím zobáku získá kořist. Podobně pracovaly volavčí sítě vybudované gestapem za války a zrovna tak stražila léčky všemocná Státní bezpečnost odpůrcům komunismu. Právě tyto praktiky z přelomu 40. a 50. let minulého století rozplétá zajímavá kniha Luďka Navary a Miroslava Kasáčka "Volavčí sítě". Vyšla právě v nakladatelství Host a více napovídá její podtitul "Po stopách třetího odboje".

První příběh "Krvavá Vysočina"se odehrává nejvíce na Bystřicku a Tišnovsku a hrdiny jsou členové skupiny Doktor Hřebík. Tito poctiví a dobromyslní lidé snadno podlehli estébáckým metodám, přijali pár utajených protivníků do svých řad, a pak už pracovali v jejich režii. Výsledkem bylo například zadržení Rudolfa Hájka a Vincence Koutníka na fingované hranici a jejich odsouzení na doživotí, výsledkem těchto praktik bylo i zastřelení Bohuslava Pavlů na půdě u Tomášků v Račicích nedaleko Bystřice, ale i desítky dalších odsouzených. Mimo jiných je pozoruhodný příběh "generála v sukních" Anny Koenigové z Bystřice nad Pernštejnem.

Pod kontrolou STB

Druhý příběh nese název "Odpuštění vinu nezakrývá" a odehrává se ve stejném kraji jako předešlý. V Tišnově vznikne odbojová skupina, která se však dostane pouze k roznášení letáků a sbírání zpráv. I zde chlapci stanou pod kontrolu StB a snaží se zachránit všelijak. Vlastík Železný a Lojzík Pokorný se ukryjí v zapadlé dědince Křížovice u Doubravníka, i zde jsou však vypátráni. Do jejich společnosti je StB vyslán František Mrkva, který začne klidnou atmosféru rozkládat a nakonec je skauty v sebeobraně zastřelen. Je příznačné, že se tak stalo pistolí, která pocházela z arzenálu StB a byla chlapcům podstrčena. Volavčí komunistická síť totiž podněcovala k násilným akcím, aby pak mohla co nejvíce lidí dopadnout a semlít!
Bezpečnost samozřejmě hochy dopadne, odsoudí je na smrt a oběsí. S nimi soudí aktivní činovníky katolického kléru, ač s případem nemají nic společného. Ale propagandisticky se to hodí.
Mrkva je exhumován a černobílá fotografie jeho prostřelené lebky je vystavena za výkladem spořitelny v Tišnově. Lebka má v čele průstřel a fotografie má všem ukazovat, jak krutí jsou ti, kteří se rozhodli zapojit do protikomunistického odboje.
Kniha je zakončena příběhem "Krvavý Lanžhot", který popisuje zastřelení Krále lužních lesů, Františka Gajdy. I tento nepřekonatelný převaděč přes hranici zaplatil životem léčku Státní bezpečnosti.
Kniha autorské dvojice Luděk Navara a Miroslav Kasáček ukazuje, že s tragédií je vždy spojena celá řada dalších příběhů a osudů těch, kteří měli odvahu postavit se jakýmkoliv způsobem na odpor. Autoři vycházejí z původních dobových pramenů i vzpomínek pamětníků. Kniha je doplněna celou řadou autentických fotografií a archiválií.
Kniha byla slavnostně uvedena v Brně, další prezentace proběhne v Tišnově 2. a 9. prosince 2012 vždy v 18.00 v Müllerově domě a v lednu se plánuje totéž do Bystřice nad Pernštejnem. Uvedení je vždy spojeno se zajímavou výstavkou.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se